Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Kosztowny romans Alexandra Hamiltona

11 września 1789 r. Alexander Hamilton został nominowany na pierwszego w historii Sekretarza Skarbu Stanów Zjednoczonych. Jego życie było naznaczone pasmem sukcesów, na które cień rzucił pozamałżeński związek sekretarza.

  • Kosztowny romans Alexandra Hamiltona
    Kosztowny romans Alexandra Hamiltona

Romans doprowadził do przesłuchania Hamiltona w Kongresie i podejrzeń o korzystanie przez niego z publicznych pieniędzy.

W latach 1791–1792, podczas pobytu żony Hamiltona w Filadelfii, Sekretarz Skarbu spotykał się z kochanką Marią Reynolds. Zimą na przełomie lat 1792–1793 Kongres prowadził śledztwo w sprawie finansowej aktywności Aleksandra Hamiltona, a w szczególności jego tajemniczych płatności dla Jamesa Reynoldsa, znanego kanciarza. Co więcej, jak się okazało, Reynoldsa wyszedł z więzienia dzięki zgodzie Departamentu Skarbu.

Podczas przesłuchania w Kongresie Hamilton opowiedział o wszystkim, zanim to jednak nastąpiło nakazał pani Reynolds spalenie obciążającej go korespondencji i obiecał pokrycie kosztów podróży Reynoldsów, jeśli ci zdecydują się wyjechać poza miasto.

Kiedy członkowie Izby wysłuchali zeznań Sekretarza, uznali, że sprawa ma charakter prywatny, a tym samym nie nastąpiło zdarzenie, mogące pociągnąć za sobą procedurę impeachmentu. Okazało się później, że kongresmani porozumieli się, by sprawy nie upubliczniać. Był wśród nich prezydent Jerzy Waszyngton, Sekretarz Stanu Thomas Jefferson (osobiście nienawidzący Hamiltona) i lider większości w Kongresie – James Madison.

Krąg milczenia przerwał w 1797 r. kongresman z Wirginii James Monroe, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych, oskarżając Hamiltona o cudzołóstwo. Chodziło mu jednak nie tyle o romans, jaki sekretarz miał z panią Marią Reynolds, ale o próbę ukrycia związku poprzez przekupienie jej męża.

Na początku Monroe, podobnie jak inni, przyrzekł, że sprawy nie wyjawi, jednak ze znanych tylko sobie przyczyn, złamał obietnicę. Wówczas Hamilton raz jeszcze przyznał się do pozamałżeńskiego związku, ciągle zaprzeczając, by łapówki pochodziły ze skarbca.

W tym samym roku niezadowolony z życia pracownik Kongresu wyjawił historię szukającemu skandali dziennikarzowi. Od tego momentu tylko chwile dzieliły Hamiltona, by o jego romansie dowiedziała się cała Ameryka.

Historycy zastanawiają się, czy James Reynolds sam nie namówił żony do kuszenia polityka, by w ten sposób wyciągnąć od niego pieniądze.

Z kolei inni badacze twierdzą, że Hamilton celowo wplątał się w romans i sprawę łapówek, w ten sposób miał zatuszować swoje nielegalne interesy, polegające m.in. na sprzedaży poufnych informacji wąskiej grupie przyjaciół. Oskarżenie o cudzołóstwo było bowiem mniejszym złem niż możliwe konsekwencje dla systemu bankowego, po ujawnieniu finansowych nadużyć, o których wiedział James Reynolds, szantażujący Sekretarza Skarbu.

Po aferze Hamilton, z zawodu prawnik, skupił się na prowadzeniu spraw bogatych klientów, ponieważ, jak podają źródła, musiał spłacić nowy dom na Manhattanie, a sprawa Reynoldsów niewątpliwie nadwyrężyła jego kieszeń.

Hamilton był założycielem „New York Evening Post”, zasłynął później z obrony wydawcy gazety w procesie o zniesławienie, czym pomógł w ugruntowaniu się Pierwszej Poprawki do Konstytucji, gwarantującej wolność wypowiedzi.

Źródła: sparknotes.com; civil-liberties.com; historywiz.com; digital.lib.lehigh.edu

 

Opublikowano w dniu 11.09.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry