Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Darmowe żarówki za 100 milionów

Kingston, Jamajka. 6 września 2010 r. rozpoczęło się przesłuchanie w sprawie skandalu, jaki wybuchł w trakcie realizacji programu dystrybucji kubańskich żarówek. Odbyło się ono na mocy wyroku Sądu Najwyższego, po rozpatrzeniu wniosku Dyrektor Biura Prokuratora Pauli Llewellyn, niezadowolonej z poprzedniego wyroku, wydanego 16 kwietnia. Zdaniem prokurator, decyzja sądu była sprzeczna z konstytucją.

  • Darmowe żarówki za 100 milionów
    Darmowe żarówki za 100 milionów

Za projekt, mający na celu wkręcenie w jamajskich domach 4 milionów darmowych, energooszczędnych kubańskich żarówek, odpowiedzialny był Kern Spencer, Minister Energii w rządzie kierowanym przez Krajową Partię Ludową. Żarówki były darem rządu Kuby dla przyjaciół z Jamajki. Program pilotażowy ruszył w lutym, a całość projektu zrealizowana miała zostać w lipcu 2006 r. W listopadzie następnego roku, kolejny Minister Energii, Clive Mullings, na forum Parlamentu poinformował o swoich podejrzeniach, iż przy okazji dystrybucji żarówek doszło do nieprawidłowości, polegających na nieuzasadnionym wydatkowaniu 114 milionów dolarów.

Kiedy Spencer stawił się na poselskim przesłuchaniu, przytłoczony gradem pytań o autoryzowanie nienależnych płatności, rozpłakał się. Wraz z krzykami posłów opozycyjnej Partii Pracy, żądającymi odpowiedzi na temat udziału w skandalu, jego płacz stał się jeszcze bardziej donośny. Nie pomogły próby uspokojenia byłego ministra przez kolegów z partii, co wzbudziło śmiech niektórych opozycyjnych parlamentarzystów. To przedstawienie dało przyczynek do nazwania ministra „beksą”, pociągnęło też za sobą lawinę satyrycznych obrazków w prasie i politycznych żartów.

Sprawa jednak nie była zabawna. W styczniu 2008 r., kiedy do akcji liczenia żarówek włączyli się kontrolerzy, okazało się, że ze wspomnianych 4 milionów brakuje dokładnie 176 tysięcy 380 sztuk. Audyt wykazał, że nie istniał nadzór finansowy nad programem, co doprowadziło do tego, że wkręcanie darmowych, energooszczędnych żarówek kosztowało ponad 100 milionów dolarów.

Do Spencera projekt trafił w lipcu 2006 r. Już w połowie miesiąca „Jamaica Gleaner” alarmowała o możliwych kosztach prezentu. Wówczas jednak nikt nie przypuszczał, że odpowiedzialny za program minister zostanie oskarżony o popełnienie kilku przestępstw, w tym przyjęcie łapówki na kwotę 3,1 miliona dolarów oraz pranie pieniędzy.

Władze Kuby postanowiły w ogóle nie wypowiadać się w tej sprawie.

Źródła: jamaicanforum.com; en.wikipedia.org; iriefm.net; jamaicaobserver.com; jamaicans.com; jamaica-gleaner.com;  newstalk.com.jm; jamaica-gleaner.com; http://images.jamaica-gleaner.com/gleaner/20100626/lead/lead5.html

 

Opublikowano w dniu 6.09.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry