Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Proces stulecia

5 września 1991 r. rozpoczął się proces stulecia, w którym na ławie oskarżonych zasiadł były dyktator Nikaragui – Manuel Noriega. W ciągu 8 miesięcy przesłuchano ponad 100 świadków oskarżenia.

  • Proces stulecia
    Proces stulecia

9 kwietnia 1992 r. ława przysięgłych uznała go za winnego popełnienia 8 z 10 zarzucanych mu czynów związanych z handlem narkotykami i zorganizowaną przestępczością. 3 miesiące później skazano go na 40 lat więzienia.

W kwietniu 1998 r. Manuel Noriega złożył apelację, licząc na zmniejszenie długoletniego wyroku. We wniosku próbował udowodnić, że jeden ze świadków został przekupiony przez kartel narkotykowy kwotą ponad miliona dolarów, by zeznawał przeciwko niemu w sądzie. Noriega obarczał winą rząd Stanów Zjednoczonych. Sąd Najwyższy uznał jednak, że proces był sprawiedliwy.

Do połowy lat 80-tych, wyniesiony na szczyty przez amerykański wywiad Noriega, pomagał w organizowaniu operacji przeciw komunistom w Ameryce Łacińskiej. Później drogi z sojusznikami się rozeszły. 20 grudnia 1989 r. prezydent George H.W. Bush, z wykorzystaniem 20 tysięcy żołnierzy, przeprowadził operację pod kryptonimem „W słusznej Sprawie” (Just Cause). 3 stycznia 1990 r. Noriega oddał się w ręce Amerykanów, a na nowego prezydenta zaprzysiężony został, wspierany przez rząd USA, Guillermo Endara. Operacja „Just Cause” dopełniła tego, czego nie udało się dokonać Ronaldowi Reaganowi, który po ujawnieniu przez media udziału Noriegi w skandalu Iran-Contra, próbował namówić dyktatora do dobrowolnego i pokojowego zejścia ze sceny politycznej.

Wśród powodów interwencji Bush podał m.in. obronę zapisów porozumień Torrijos-Carter, mówiących m.in. o zrzeczeniu się przez Amerykanów kontroli nad Kanałem Panamskim* oraz walce z kartelami, które uczyniły z Panamy centrum prania pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami.

Zaraz po zatrzymaniu, Noriega został przewieziony do Miami, gdzie miał się odbyć jego proces. Na podstawie federalnej ustawy o wymuszeniach i zorganizowanych grupach przestępczych (Racketeer Influenced and Corrupt Organization Act – RICO) postawiono mu 10 zarzutów dotyczących przemytu kokainy, wymuszeń i prania pieniędzy. W 1992 r. został skazany na 40 lat pozbawienia wolności, miał również zwrócić Panamie 44 miliony dolarów.

Ricardo Bilonick, panamski prawnik i były dyplomata, pracujący wcześniej dla kartelu z Medellín, poszedł na ugodę z prokuraturą i zgodził się zeznawać przeciwko Noriedze. Jak podał w 1991 r. „The New York Times”, Bilonick podczas procesu wspomniał o 10-milionowej łapówce, jaką Noriega miał otrzymać od Medellín w zamian za zezwolenie na przemyt do Stanów Zjednoczonych 20 ton narkotyków.** Zeznania Bilonicka pozwoliły na skazanie dyktatora.

Po latach pojawiły się pogłoski o tym, że zeznający o powiązaniach Noriegi z kartelem z Medellín Bilonick mógł zostać przekupiony przez konkurencyjny kartel – z Cali. Termin rozprawy, na której miało się okazać czy oskarżenia o skorumpowanie kluczowego świadka prokuratury są wystarczającym powodem do wznowienia procesu Noriegi został wyznaczony na luty 1996 r. Podobno Bilonick za swoje zeznania miał otrzymać 1,25 miliona dolarów. Sąd uznał jednak, że drugiego procesu nie będzie.

*Amerykanie kontrolowali obszar Kanału Panamskiego od 1903 r., tj. od momentu przejęciu jego budowy od Francuzów. Dwa porozumienia, podpisane przez prezydenta Jimmy'ego Cartera i dowódcę Panamskiej Gwardii Narodowej – generała Omara Torrijosa, przewidywały przekazanie kontroli z dniem 1 stycznia 2000 r.

**„Witness Says Noriega Got $10 Million in Drug Bribes”, aut. Larry Rother, 19 listopada 1991 r.

Źródła: http://www.justice.gov/dea/pubs/history/1985-1990.html

 

Opublikowano w dniu 5.09.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry