Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Prawa ręka Fujimoriego

20 sierpnia 2002 r. szwajcarski rząd zwrócił około 77,5 mln dolarów, które miały pochodzić z nielegalnego handlu bronią i należały do Vladimiro Montesinosa – byłego szefa wywiadu Peru. Część tej sumy miała także należeć do szefa peruwiańskich sił zbrojnych, gen. Nicolasa de Bari Hermoza Rios.

  • Prawa ręka Fujimoriego
    Prawa ręka Fujimoriego

Kolejne 33 mln, również pochodzące z nielegalnej działalności, zostały zamrożone.

Vladimiro Lenin Montesinos Torres był wieloletnim szefem wywiadu (Servicio de Inteligencia Nacional – SIN) pod rządami Alberto Fujimoriego. W tym czasie zgromadził on tysiące kaset wideo, które dowodziły, jak bardzo peruwiańskie elity podatne są na korupcję.

W 2000 r. do opinii publicznej wyciekły tajne nagrania, na których widać Montesinosa wręczającego łapówki politykom. Wybuchł skandal, a on sam musiał uciekać z kraju. Przyczyniło się to do upadku administracji Fujimoriego. Późniejsze śledztwa wykazały, że Montesinos stał w centrum siatki zajmującej się nielegalną działalnością, włączając w to kradzież publicznych funduszy, sprzeniewierzenia oraz handel narkotykami.

Po raz pierwszy o Montesinosie zrobiło się głośno w roku 1990, kiedy wstawił się za Fujimorim, ówczesnym kandydatem na prezydenta. Chodziło o nielegalne transakcje nieruchomościami. Akta tej sprawy zaginęły, a oskarżenia bez rozgłosu wycofano. Po wygraniu przez Fujimoriego wyborów, 28 lipca 1990 r. Montesinos został doradcą, a faktycznie szefem wywiadu SIN.

Jego pozycja zapewniała mu właściwie nieograniczoną władzę. Na najwyższe stanowiska w państwie promował swoich kolegów ze szkolnej ławy. W ciągu dekady doprowadził do powstania siatki korupcyjnej, która rozciągała się na media, biznes, partie polityczne i rząd. Pod koniec rządów Fujimoriego okazało się, że zamiast oficjalnych 18 tys. dolarów rocznie, Montesinos zarabiał 600 tys.

1 lipca 2000 r. Vladimiro Montesinos został skazany na 9 lat i 4 miesiące więzienia za nielegalne przejęcie władzy nad służbami wywiadowczymi, wobec których miał pełnić jedynie funkcję doradczą. Dodatkowo, sędzia Saul Pena Farfan z wydziału antykorupcyjnego ukarał go grzywną w wysokości 2,9 mln dolarów.

Po aresztowaniu Montesinos nie czuł się w żaden sposób lojalny wobec Fujimoriego, którego chronił japoński paszport. Ochoczo zeznawał, jak prezydent kazał mu rozdawać łapówki członkom rządu, regularnie i według z góry ustalonych stawek – 3 tys. miesięcznie dla ministra, 30 tys. dla premiera. Pieniądze pochodziły z państwowego skarbca. Dopiero po upadku rządów Fujimoriego, komisja badająca rozmiary korupcji ustaliła, że tylko stacje telewizyjne i gazety, w celu wspierania reżimu, otrzymały 30 mln dolarów. Sam Montesinos dorobił się fortuny szacowanej na 300-500 mln dolarów.

Montesinos wyjawił także, że nagrania znajdujące się na 3 tys. kaset, zabezpieczonych przez śledczych, nie są aż tak ciekawe, jak te na pozostałych… 30 tys., które były w jego posiadaniu.

We wrześniu 2006 r. Montesimos został skazany na karę 20 lat pozbawienia wolności za handel bronią i 15 lat za różnego typu przestępstwa korupcyjne. Wyrok, jaki usłyszał, był wyższy od wniosku oskarżenia, które proponowało 7 lat więzienia.

Źródła: allexperts.com; accessmylibrary.com; arch.rp.pl

 

Opublikowano w dniu 20.08.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry