Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Nieczysta gra doradcy prezydentów

13 sierpnia 1991 r. Clark Clifford zrezygnował z fotela prezesa spółki First American Bankshares Inc., nad którą kontrolę przejął, zdaniem rządu w sposób nielegalny, Bank of Credit and Commerce International – BCCI. Clifford był bardzo barwną postacią w świecie polityki.

  • Nieczysta gra doradcy prezydentów
    Nieczysta gra doradcy prezydentów

Sprawował funkcję sekretarza obrony, był przyjacielem i doradcą kilku prezydentów Stanów Zjednoczonych: Trumana, Johnsona, Kennedy’ego i Cartera.

W czerwcu 1992 r. Clark Clifford i jego wspólnik Robert Altman, zostali oskarżeni o defraudacje i przyjmowanie łapówek. Prawnikom zarzucano, że pomogli BCCI nielegalnie przejąć kontrolę nad First American Bankshares Inc. – największą spółką bankową w Waszyngtonie.

Skandal dotyczył kryminalnej działalności międzynarodowego banku i jego kontroli nad instytucjami finansowymi w całym kraju. Bank ten został wskazany przez władze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, jako uwikłany w pranie pieniędzy, korupcję, wspieranie terroryzmu, handel bronią, sprzedaż technologii nuklearnych, oszustwa podatkowe, nielegalną imigrację, a także nielegalne przejmowanie innych banków i nieruchomości. Dodatkowo, w dokumentach banku nie można się było doliczyć 13 miliardów dolarów.

Prokurator okręgowy, Robert Morgenthau, ujawnił, że jego biuro znalazło dowody, iż spółka, która posiada udział większościowy w banku Clifforda, jest tajnie kierowana przez BCCI. Morgenthau powołał ławę przysięgłych, która miała orzec, czy wraz ze wspólnikiem Robertem Altmanem, świadomie i z rozmysłem wprowadził w błąd władze federalne, twierdząc, że BCCI nie sprawuje takiej kontroli.

Tymczasem Price Waterhouse odkrył, że wbrew umowie między spółką First American Bankshares Inc. a Fed – Federal Reserve System, wielu inwestorów First American zapożyczało się w BCCI, a kiedy nie nadążali oni ze spłatą zobowiązań, BCCI przejmowało ich udziały. W ten sposób bank uzyskał co najmniej 60 procent udziałów w First American.

Clifford popadł w jeszcze większe tarapaty, kiedy za około 6 milionów dolarów kupił udziały w BCCI. Ława przysięgłych podtrzymała zarzuty i majątek prezesa został zamrożony. Clifford do końca utrzymywał, że nie posiadał wiedzy na temat nielegalnych działań, mających miejsce w First American Bankshares Inc.

W raporcie przygotowanym przez senatorów Johna Kerry’ego i Hanka Browna wyjaśniono strategię skutecznego przejmowania przez BCCI amerykańskich banków. Polegała ona na pozyskiwaniu „dla sprawy” prominentnych Amerykanów, w tym przypadku Clarka Clifforda, szczycącego się przez dziesięciolecia nieskazitelna postawą etyczną.

O ile prokuratorzy i kontrolerzy federalni uznali, ze wina Clifforda jest bezsporna, o tyle komentatorzy polityczni tłumaczyli sprawę tym, że Clifford po prostu niezbyt skrupulatnie przyglądał się metodom zarządzania w banku.

Prokurator upierał się jednak, że działania wspólników – Clifforda i Altmana – doprowadziły do pozbawienia trzech amerykańskich banków co najmniej 4,7 miliona dolarów. Za swoją pomoc panowie otrzymywali łapówki, które kryły się za rzekomymi pożyczkami, korzystnymi opcjami giełdowymi, a także opłatami za usługi prawne świadczone przez ich kancelarię w Waszyngtonie.

Ostatecznie zarzuty przeciw Cliffordowi zostały oddalone, z uwagi na jego słabe zdrowie.

Źródła: independent.co.uk; washingtonpost.com

 

Opublikowano w dniu 13.08.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry