Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Telewizyjne wystąpienie Nixona

8 sierpnia 1974 r. Richard Nixon w wystąpieniu telewizyjnym ogłosił swoje ustąpienie ze stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych. Był to efekt skandalu Watergate.

  • Telewizyjne wystąpienie Nixona
    Telewizyjne wystąpienie Nixona
  • Telewizyjne wystąpienie Nixona
    Telewizyjne wystąpienie Nixona

Jeszcze w sierpniu 1972 r. Nixon mówił, że prowadzone przez Johna Deana śledztwo w sprawie, którą później określono skandalem Watergate, nie wykazało, żeby był w nie uwikłany ktokolwiek z administracji Białego Domu. Co więcej, jak przypomina Carroll Kilpatrick w artykule „Nixon Tells Editors, 'I'm Not a Crook”, w transmitowanym spotkaniu z przedstawicielami mediów, prezydent przez godzinę, pocąc się i myląc, wypowiedział słynne zdania:

„Obywatele chcą wiedzieć czy ich prezydent jest kanciarzem czy nie. No cóż, nie jestem kanciarzem. Na wszytko, co mam, zapracowałem.”

Zapewnienia o niewinności nie przekonały opinii publicznej. Czując jej presję, 9 sierpnia następnego roku, Nixon podał się do dymisji. Nastąpiło to dwa lata i osiem dni po tym, jak w „The Washington Post” ukazał się pierwszy artykuł, w którym opisano skandal Watergate.


8 sierpnia 2000 r. Rada Ministrów Łotwy przyjęła założenia do strategii  antykorupcyjnej czym wyraziła swoje poparcie dla powołania nowej, niezależnej instytucji – Biura Przeciwdziałania i Zwalczania Korupcji (Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs – KNAB).

KNAB jest głównym łotewskim organem antykorupcyjnym. Jego zadaniem jest zwalczanie korupcji na Łotwie w sposób skoordynowany i całościowy, poprzez prewencję, wykrywanie oraz edukację. Biuro zostało powołane do życia w październiku 2002 r., a pełną zdolność do działania osiągnęło w lutym 2003 r.

8 sierpnia 2011 r. rząd Bangladeszu oskarżył byłą premier – Khaledę Zię, o korupcję oraz o to, że jako premier zmuszała ludzi do dokonywania wpłat na konto fundacji im. jej zmarłego męża.

Źródła: http://antykorupcja.edu.pl/index.php?mnu=274&id=6479; http://www.knab.gov.lv/en/knab/functions/history/

 

Opublikowano w dniu 8.08.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry