Po czynnościach analitycznych CBA w grupach producenckich
W maju 2019 r. funkcjonariusze Wydziału Postępowań Kontrolnych Delegatury CBA w Bydgoszczy zakończyli czynności analityczno-informacyjne w zakresie wykorzystania przez wybrane grupy producentów owoców i warzyw z województwa kujawsko-pomorskiego dofinansowania ze środków unijnych w ramach programu dotyczącego pomocy finansowej na rynku owoców i warzyw.
Analizie poddano kwestie związane z przyznaniem przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wstępnie uznanym grupom producentów owoców i warzyw pomocy finansowej na kwalifikowane koszty inwestycji ujęte w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania.
Analiza zgromadzonej dokumentacji wskazuje, że trzy grupy producentów owoców i warzyw z województwa kujawsko-pomorskiego mogły dokonać zakupu maszyn rolniczych lub zlecić prace budowlane po znacznie zawyżonej wartości. Schemat działania polegał na wprowadzaniu dodatkowego podmiotu pomiędzy rzeczywistego wykonawcę robót budowlanych bądź sprzedawcę urządzeń a grupę producencką. Pozorny obrót usług bądź urządzeń prowadził do znacznego zwiększenia ich wartości, a w konsekwencji również kwoty dofinansowania. Nierzetelna dokumentacja stanowiła następnie podstawę do ubiegania się o refundację kosztów od ARiMR. Zastosowany proceder miał, w ocenie Biura, doprowadzić do nieuzasadnionego zwiększenia dofinansowania o kwotę ponad 11 mln zł, tym samym mógł stanowić wyłudzenie środków finansowych, o którym mowa w art. 297 kodeksu karnego.
Wyniki analizy przekazano do Prokuratury Okręgowej w Toruniu oraz Prokuratury Okręgowej w Siedlcach celem wykorzystania w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych.
Wydział Komunikacji Społecznej CBA
Opublikowano w dniu 12.06.2019 r.
przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA