Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Ponad 27 mln zł wyłudzone z PARP. 17 zatrzymanych

17 osób zatrzymanych przez CBA w związku ze śledztwem dotyczącym podejrzenia wyłudzenia ponad 27 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

  • Ponad 27 mln zł wyłudzone z PARP. 17 zatrzymanych
    Ponad 27 mln zł wyłudzone z PARP. 17 zatrzymanych

Funkcjonariusze gdańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 17 osób na terenie całego kraju. Wśród nich są przedstawiciele największych firm meblarskich oraz producentów lub sprzedawców maszyn stolarskich. W trakcie skoordynowanych czynności przeszukano siedziby 20 firm.

Śledztwo prowadzone przez CBA dotyczy podejrzenia wyłudzenia w latach 2013–2015 ponad 27 mln zł ze środków unijnych pochodzących z programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pn. „Innowacyjna gospodarka na lata 2009–2013”.

Program PARP skierowany był do małych i średnich przedsiębiorstw. Zebrany w śledztwie materiał dowodowy wskazuje, iż wielomilionową dotację uzyskała spółka założona wyłącznie na potrzeby wyłudzenia środków, której w rzeczywistości dofinansowanie się nie należało.

Ponadto, jak ustalono w toku śledztwa, po podpisaniu umowy na dofinansowanie z PARP, przedstawiciele beneficjenta wchodzili w porozumienie z przedstawicielami producentów maszyn i urządzeń, którzy – działając z nimi wspólnie i w porozumieniu – zawyżali kwoty należne za dane urządzenie, celem wyłudzenia wyższych kwot dofinansowania.

Wszystkie zatrzymane przez CBA osoby usłyszą zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku. Czworo z zatrzymanych, w tym główny inicjator przestępczego procederu, usłyszy zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków unijnych, oszustwa, a także karno-skarbowe. Dwóch członków grupy usłyszy ponadto zarzut prania pieniędzy.

Pozostałym podejrzanym zostaną przedstawione zarzuty karno-skarbowe oraz udziału w oszustwie.

Są to pierwsze zatrzymania w tym śledztwie, ma ono charakter rozwojowy.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 5.06.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry