Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Zatrzymani członkowie grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT

Agenci CBA zatrzymali kolejne osoby wchodzące w skład zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem VAT. Zatrzymani usłyszą zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu.

  • Zatrzymani członkowie grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT
    Zatrzymani członkowie grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT

Funkcjonariusze poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne dwie osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej prowadzące fikcyjne firmy i wystawiające poświadczające nieprawdę dokumenty VAT. 

Ze zgromadzonego do tej pory w śledztwie materiału wynika, że członkowie grupy, działając pod pozorem prowadzenia działalności gospodarczej, fikcyjnie obracali opakowaniami kartonowymi. Ustalenia śledczych wskazują, że członkowie grupy, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wystawili blisko 1500 faktur VAT na kwotę ponad 41 mln zł, dokumentując pozorną sprzedaż. Następnie występowali o zwrot naliczonego VAT, czym wyrządzili szkodę w mieniu Skarbu Państwa na co najmniej 9,5 mln zł. Fikcyjny obrót towarem miał miejsce pomiędzy co najmniej sześcioma podmiotami gospodarczymi zarejestrowanymi na terenie Polski i jednym na terenie Czech.

Po zakończeniu przeszukań zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, oszustwa oraz prania brudnych pieniędzy.

W styczniu i lutym tego roku CBA zatrzymało już pięciu podejrzanych do tej sprawy, w tym odpowiedzialnego za zorganizowanie i kierowanie grupą przestępczą oraz tzw. słupy, wystawiające fikcyjne faktury VAT. Wobec osoby kierującej działaniami grupy sąd zastosował trzymiesięczny areszt.

Wydział Komunikacji Społecznej, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 15.04.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry