Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Tajne konta Hyundaia

28 marca 2006 r. prokuratorzy Korei Południowej aresztowali dyrektorów firmy powiązanej z największym producentem samochodów Hyundai Motor Co.

  • Tajne konta Hyundaia
    Tajne konta Hyundaia

Po miesiącu był już gotowy nakaz aresztowania Chung Mong-koo, prezesa Hyundai Automotive Group, oskarżonego o wręczanie łapówek i stworzenie do tego celu specjalnego funduszu (ang. slush fund).

Do momentu wybuchu afery, Hyundai współpracował z około 1800 firmami – dostawcami części. Około 50 tysięcy pracowników tych firm złożyło prokuratorom petycje, wnosząc o pobłażliwość w stosunku do dyrektorów Hyundai zamieszanych w nielegalny proceder. Wprawdzie szef Hyundai Motor, Chung Mong-koo, został skazany za korumpowanie urzędników na trzy lata więzienia, ale wyrok zawieszono, bo sędzia uznał, że Chung ma za duże znaczenie dla gospodarki Korei Południowej, by trafić za kraty. W 2008 r. Chung Mong-koo został ułaskawiony przez prezydenta.


28 marca 2004 r. Prokurator Generalny Izraela oficjalnie rekomendował postawienie zarzutów o łapownictwo premierowi Arielowi Sharonowi.


28 marca 2000 r. Mohamad „Bob” Hasan, potężny przedsiębiorca przemysłu drzewnego, którego skorumpowany prezydent Indonezji Suharto nazywał najlepszym przyjacielem, został aresztowany za oszustwa. Otrzymał wyrok 6 lat więzienia, a czas spędzony za kratami wykorzystał na szlifowanie kamienia wulkanicznego – obsydianu. Zrobione w ten sposób ozdoby sprzedawano później w sklepach w Dżakarcie.

 

Opublikowano w dniu 28.03.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry