Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

4 zatrzymanych. Wyłudzone blisko 29 mln zł

Blisko 29 mln zł zostało wyłudzone na szkodę firmy specjalizującej się w budowie i remontach infrastruktury kolejowej poprzez fikcyjne umowy i faktury. Kolejne cztery osoby zatrzymane przez CBA.

  • 4 zatrzymanych. Wyłudzone blisko 29 mln zł
    4 zatrzymanych. Wyłudzone blisko 29 mln zł

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu prowadzi czynności w śledztwie dotyczącym przekroczenia uprawnień przez syndyka i inne osoby poprzez wyprowadzanie pieniędzy z mas prowadzonych upadłości, a następnie ich pranie przy użyciu szeregu fikcyjnych podmiotów gospodarczych.

W związku z tą sprawą funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejne cztery osoby. Czynności przeprowadzono na terenie Warszawy i w okolicach Torunia oraz Lublina. Jak ustalono w toku postępowania, zatrzymani przez CBA, na podstawie szeregu pozornych umów i ustnych porozumień, wystawiali fikcyjne faktury VAT, na podstawie których wyprowadzili z masy upadłościowej jednej ze spółek środki pieniężne. W prokuraturze usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień, działania na szkodę spółki i fałszowania dokumentacji.

Łączna wysokość ustalonej dotychczas szkody wynosi blisko 29 mln zł. 

Prowadzący postępowanie nie wykluczają, że lista podejrzanych i zarzutów się wydłuży. 

Do tego postępowania funkcjonariusze CBA zatrzymali w kwietniu 2017 r. 5 osób, w tym syndyka działającego na szkodę upadłych spółek. Łącznie w sprawie jest 22 podejrzanych.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 14.03.2019 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry