Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Zatrzymania podejrzanych o wyłudzanie zwrotu podatku VAT

Agenci CBA zatrzymali dwie osoby podejrzane o udział w międzynarodowej grupie przestępczej. To już w sumie 19 osób zatrzymanych przez CBA działających w celu wyłudzenia blisko 1 miliard VAT. Według ustaleń śledztwa, finansowa karuzela trwała kilka lat i obejmowała kilka krajów Unii Europejskiej.

  • Zatrzymania podejrzanych o wyłudzanie zwrotu podatku VAT
    Zatrzymania podejrzanych o wyłudzanie zwrotu podatku VAT

Funkcjonariusze białostockiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na terenie Mazowsza kolejne dwie osoby w ramach śledztwa prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Warszawie.

Zatrzymani to prezesi polskiej i czeskiej spółki działający w ramach międzynarodowej grupy przestępczej dopuszczającej się przestępstw karnych i skarbowych. Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa, grupa usiłowała wyłudzić z budżetu państwa blisko 1 miliard zł nienależnego zwrotu podatku VAT. Osoby dzisiaj zatrzymane przez CBA były ogniwami w tzw. schemacie karuzelowym, polegającym na pozorowaniu zdarzeń gospodarczych i obrotu towarowego pomiędzy Polską, Niemcami, Czechami i Słowacją. W ramach tych działań wystawiano fikcyjne faktury kupna-sprzedaży produktów spożywczych, m.in. kawy, słodyczy, baterii, maszynek do golenia i kosmetyków, które przed organami skarbowymi miały uwiarygodniać przestępcze działania grupy.

Po zakończeniu przeszukań zatrzymani zostaną przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty.

Prowadzone przez CBA śledztwo jest wielowątkowe i rozwojowe. Biuro współpracuje przy tej sprawie z Podkarpackim Urzędem Celno-Skarbowym. Pierwsze zatrzymania miały miejsce w 2017 r., gdy ujęto trzech członków ścisłego kierownictwa grupy, natomiast w lutym 2018 r. zatrzymano jednego z tzw. „inwestorów”, którzy wyłożyli środki finansowe na rozpoczęcie działalności grupy, aby następnie czerpać z tego tytułu korzyści finansowe.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 13.03.2019 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry