Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Operacja Biały Wieloryb

12 marca 2006 r. Minister Spraw Wewnętrznych Hiszpanii ogłosił sukces śledztwa pod kryptonimem „Biały Wieloryb”. Podczas zakrojonej na szeroką skalę operacji, w której wzięło udział 300 hiszpańskich policjantów, aresztowano 41 osób.

  • Operacja Biały Wieloryb
    Operacja Biały Wieloryb

Była to największa operacja w historii policji hiszpańskiej wymierzona w proceder prania pieniędzy, w który byli uwikłani przestępcy z Hiszpanii, Maroka, Francji, Finlandii, Rosji i Ukrainy. Według hiszpańskich mediów, miliony euro przepływały z rosyjskiej firmy naftowej Yukos do jednej z duńskich firm w Hiszpanii, a następnie ponownie były inwestowane w jednej z siostrzanych spółek.

Policja przeszukała 18 domów i 251 innych nieruchomości na Costa Del Sol, włączając w to luksusowe posiadłości. Zarekwirowano dokumenty, twarde dyski, 42 luksusowe samochody, dwa prywatne samoloty i jacht.

Miasto Marbella na południu Hiszpanii jest często określane mianem turystycznej perły Andaluzji. W marcu 2006 r. stało się centrum politycznego skandalu, kiedy okazało się, że burmistrz miasteczka i jego zastępca zostali aresztowani za korupcję. Miasto stało się symbolem korupcji, brudnej polityki i wątpliwych kontraktów deweloperskich.

Skandal ten miał swoje źródło w operacji White Whale (Operacion Ballena Blanca). Podczas śledztwa zezwolono na nagrywanie rozmów telefonicznych niektórych z podejrzanych o handel narkotykami osób. Analizując zapisy rozmów, detektywi odkryli kolejny wątek – związany z praniem pieniędzy, w który uwikłani byli urzędnicy miejscy z Marbelli. Sędzia Miguel Angel Torres nakazał zbadanie tego wątku.

Efektem pracy policji było zamrożenie ponad 1000 rachunków bankowych i zarekwirowanie ogromnej liczby wartościowych przedmiotów, w tym obrazów Salvadora Dali i Pabla Picasso. Aresztowano wiele osób, w tym burmistrza Marbelli – Marisol Yague i jej zastępczynię – Isabel Garcię-Marco, która właśnie zdążyła powrócić z miesiąca miodowego spędzonego w Rosji.

Aresztowanym osobom zarzucono pranie pieniędzy, przestępstwa na rynku nieruchomości, w tym prowadzenie prac budowlanych na terenach chronionych, manipulacje przy zamówieniach publicznych, przyjmowanie łapówek i zawyżanie kosztów za świadczone usługi. Biorąc pod uwagę skalę korupcyjnego skandalu w Marbelli, rząd Andaluzji pozbawił miasto władzy nad wszystkimi projektami budowlanymi.

Burmistrz Marbelii – Marisol Yague, określano mianem populistki. Jednak niedługo po dojściu do władzy zarzucono jej zdystansowanie się od mieszkańców oraz to, że podczas 15-letnich rządów doprowadziła do sytuacji, w której nic w mieście nie mogło wydarzyć się bez jej zgody. Fortuna, którą zgromadziła pani burmistrz, była jedną z największych w Andaluzji.

Cierpliwość lokalnej społeczności w końcu się wyczerpała. 30 marca 2006 r. zorganizowano potężną demonstrację pod hasłem „Dla godności – przeciw korupcji”.

Źródło: euroresidentes.com; speroforum.com; citymayors.com

 

Opublikowano w dniu 12.03.2019 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry