Zorganizowana grupa przestępcza rozbita. Piramida finansowa w tle
Funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu zatrzymali 10 osób, które w latach 2012–2017 stworzyły zorganizowaną grupę przestępczą działającą na terenie całego kraju. W toku śledztwa ustalono, że zatrzymani zarządzali czterema funduszami inwestycyjnymi zamkniętych aktywów niepublicznych. W wyniku działania grupy ponad 2000 osób straciło 600 mln zł. Natomiast szkody w mieniu funduszy oszacowano na co najmniej 90 mln zł.
Agenci prowadzący śledztwo ustalili, że zatrzymani wyłudzali od kolejnych osób pieniądze pod pozorem dalszego, wysokooprocentowanego inwestowania z gwarancją zwrotu środków.
Jak się okazało, ewentualne wypłaty dla osób rezygnujących z inwestycji nie pochodziły z wypracowanego zysku, lecz z wpłat kolejnych oszukanych osób. Podkreślić należy, że minimalna kwota inwestycji wynosiła 40 tys. euro.
W toku postępowania ujawniono, że celem grupy było wyłudzenie od inwestorów znacznych środków pieniężnych, a następnie wycofanie działalności z rynku finansowego, ogłaszając upadłość. Działania takie noszą znamiona klasycznej piramidy finansowej.
T. Brodowski, CBA
Opublikowano w dniu 5.03.2019 r.
przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA