Gubernator Samary
Konstanty Titow przez wiele lat był gubernatorem i najbardziej znanym przywódcą obwodu samarskiego*. W tym czasie jedni uznawali go za reformatora, inni za lokalnego cara.
Organizacja non-profit Open Democracy pisała na swojej stronie, że mieszkańcy tego okręgu wiedzieli, iż w trakcie pełnienia tej funkcji otoczył się znajomymi i rodziną. Wśród osób, które miały wpływ na jego decyzje polityczne znajdował się syn gubernatora Aleksiej, będący jednocześnie prezesem rady nadzorczej największego banku w Samarze oraz szwagierka Elena Szaszarina - minister rozwoju regionu.
Prokuratorzy z Samary 28 grudnia 2004 r. oskarżyli Titowa o nadużycia i przekroczenie uprawnień, a kilka miesięcy później jego zeznania pomogły w przedstawieniu również innym osobom aktu oskarżenia w sprawie nielegalnego wykorzystania 300 mln rubli w latach 2000-2003. Dziennik „Kommiersant” (Коммерса́нтъ - Przedsiębiorca) podał wówczas, że wraz z gubernatorem aktem oskarżenia objęto dwóch innych urzędników. Wspomniana gazeta powoływała się jednak na osoby, które twierdziły, iż zarzuty mają jedynie wykluczyć Titowa z listy kandydatów w wyborach na gubernatora obwodu.
W publikacji „Russian Regional Report” wydanej w lutym 2005 r. przez Ośrodek Studiów nad Bezpieczeństwem z siedzibą w Zurychu i Ośrodek Badań nad Przestępczością Międzynarodową i Korupcją przy Uniwersytecie w Waszyngtonie podano, że długoletni gubernator Samary dał się poznać ze swoich liberalnych poglądów, jak również nierealnej rywalizacji z Władimirem Putinem o fotel prezydenta Rosji w 2000 r. Śledztwo w sprawie rzekomych nadużyć, w którym głównym oskarżonym był Titow, doprowadziło do przeszukania biura gubernatora. Titow wylądował w szpitalu, a lekarze zakazali jakichkolwiek wizyt u chorego. Podejmowane dwukrotnie próby przesłuchania gubernatora spełzły na niczym. Na skutek niedyspozycji Titow, po raz pierwszy od 13 lat, nie wygłosił noworocznego orędzia do mieszkańców obwodu.
Większość obserwatorów w Samarze uznało oskarżenia o nielegalne przelanie 300 mln rubli na rzecz jednej z firm za grę polityczną.
Zarzuty wobec Titowa nie przeszkodziły Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) w wyrażeniu szczególnych podziękowań gubernatorowi Samary za pomoc we wdrażaniu pilotażowego programu „Partnerstwo sektora państwowego i prywatnego przeciw korupcji w Rosji”. Titow zaproponował wprowadzenie tej inicjatywy w obwodzie i przez lata udzielał jej wsparcia.
Ów projekt miał za zadanie scalić działania lokalnej administracji, sektora prywatnego, organizacji społecznych i mediów. Jego głównym celem był rozwój praktycznych inicjatyw antykorupcyjnych zwiększających transparentność i praworządność.
*Obwód samarski położony jest na południowym wschodzie europejskiej części Rosji.
**Russian Regional Report, Zeszyt 10, Nr. 3, 2 lutego 2005 r.
Źródła: opendemocracy.org; russiablog.org; freedomhouse.org; rferl.org; pdf.usaid.gov; Russian Regional Report, Zeszyt 10, Nr. 3, 2 lutego 2005
Opublikowano w dniu 28.12.2018 r.
przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA