Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Korupcja w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Nowe zatrzymania

  • Korupcja w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Nowe zatrzymania
    Korupcja w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Nowe zatrzymania

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie prowadzi, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, śledztwo w sprawie nieprawidłowości w gospodarowaniu środkami publicznymi przekazanymi do dyspozycji Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Rzeszowscy agenci CBA zatrzymali kolejne 2 osoby w sprawie przywłaszczania pieniędzy z Sądu Apelacyjnego w Krakowie. To pracownicy Centrum Zakupów dla Sądownictwa w Krakowie delegowani do pracy w Sądzie Apelacyjnym. Według zebranych w toku śledztwa dowodów, zatrzymani mogli brać udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie oraz dopuszczać się przywłaszczenia i tzw. prania brudnych pieniędzy. 

Agenci CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych oraz miejsca ich pracy w krakowskim sądzie.

Ustalenia śledczych z CBA i prokuratorów wskazują, iż w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie od 2011 r. dochodziło do przywłaszczania mienia wielkiej wartości. Wokół sądu stworzono sieć nawet kilkudziesięciu firm – powiązanych kapitałowo, towarzysko i rodzinnie z dyrektorem sądu oraz dyrektorem Centrum Zakupów dla Sądownictwa – realizujących fikcyjne zamówienia na świadczenie usług doradczych, analiz, opracowań, szkoleń. Firmy te z kolei korumpowały, poprzez udzielanie fikcyjnych zleceń, pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie, co miało zapewnić dyskrecję i dalszą przychylność przy kolejnych zleceniach. Faktycznie umowy te nie były realizowane, analizy i opracowania nie powstały, a miały jedynie uzasadnić wypłatę pieniędzy.

Do pierwszych zatrzymań w tym śledztwie doszło pod koniec 2016 r. Funkcjonariusze CBA zatrzymali wówczas: dyrektora i główną księgową Sądu Apelacyjnego w Krakowie, dyrektora Centrum Zakupów dla Sądownictwa, byłego z-cę dyrektora z ministerstwa sprawiedliwości oraz dwóch biznesmenów, których firmy miały wykonać fikcyjne usługi na rzecz sądu. Kolejne miesiące to dalsze zatrzymania CBA, m.in. Krzysztofa S., byłego prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Dotychczas w śledztwie przedstawiono 30 podejrzanym zarzuty przywłaszczenia ok. 30 milionów złotych będących w dyspozycji Sądu Apelacyjnego w Krakowie oraz usiłowania przywłaszczenia dalszych blisko 1,5 miliona złotych.

W śledztwie dokonano zabezpieczenia majątkowego o łącznej wartości ok. 9 mln zł.

CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań osób biorących udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczaniu pieniędzy publicznych, przyjmowaniu i wręczaniu korzyści majątkowych oraz praniu pieniędzy.

Wydział Komunikacji Społecznej, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 15.11.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry