Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Zatrzymani oficer i biznesmeni. Zarobili 13 mln zł na przepłaconych dostawach elektroniki do Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia

Warszawska Delegatura CBA, pod nadzorem Wydziału Wojskowego Prokuratury Okręgowej w Warszawie, na podstawie ustaleń Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW), prowadzi śledztwo w sprawie działania na szkodę Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (WITU) w Zielonce.

  • Zatrzymani oficer i biznesmeni. Zarobili 13 mln zł na przepłaconych dostawach elektroniki do Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia
    Zatrzymani oficer i biznesmeni. Zarobili 13 mln zł na przepłaconych dostawach elektroniki do Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia

Ustalenia CBA wskazują, że grupa osób działających w porozumieniu, wśród nich starszy oficer – kierownik jednego z zakładów instytutu, miała doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości.

W ramach śledztwa ustalono, że oficer, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami mógł stworzyć „łańcuch” firm, które realizowały, w ramach zamówień publicznych, dostawy elementów niezbędnych do produkcji oraz serwisowania systemu szkolenia strzeleckiego „Śnieżnik” za cenę kilkunastokrotnie przewyższającą ich faktyczną wartość, wprowadzając w błąd przedstawicieli WITU. Śledczy wstępnie szacują, że w wyniku ujawnionego procederu, w latach  2010–2018 wojskowy instytut mógł stracić 13 mln zł.

Agenci CBA zatrzymali dziś w Szczecinie  podpułkownika,  a w Warszawie i okolicach trzy inne osoby uwikłane w proceder – właścicieli firm tworzących  „łańcuch”, dostarczających elementy do systemu „Śnieżnik”.

Zatrzymany przez CBA kierownik instytutu odpowiadał w WITU m.in. za zamówienia publiczne związane z zakupem elementów (podzespołów) do systemu „Śnieżnik”.

Funkcjonariusze  CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych  i miejsca pracy oficera w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia.

Zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszą zarzuty.

„Śnieżnik” to system służący do szkolenia żołnierzy na stanowiskach ogniowych,  do oceny celowania z broni strzeleckiej – do prowadzenia treningów na strzelnicach, na polu walki lub w pomieszczeniach. Jest stosowany także do szkolenia strzelców śmigłowców, strzelców wyborowych czy obsługi moździerzy.

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 7.11.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry