Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Wyłudzone 10 mln zł na internet szerokopasmowy. Sieci nie ma. Zarząd spółki aresztowany

Delegatura CBA w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzenia w latach 2013–2015 przez katowicką spółkę akcyjną blisko 10 mln zł unijnej dotacji na budowę sieci szerokopasmowego dostępu do internetu na terenie 29 miejscowości w województwach łódzkim i śląskim.

  • Wyłudzone 10 mln zł na internet szerokopasmowy. Sieci nie ma. Zarząd spółki aresztowany
    Wyłudzone 10 mln zł na internet szerokopasmowy. Sieci nie ma. Zarząd spółki aresztowany

Ustalenia CBA wskazują, że spółka miała posłużyć się przy tym poświadczającą nieprawdę i nierzetelną dokumentacją. Dofinansowanie zostało uzyskane z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013, za pośrednictwem instytucji wdrażającej programy europejskie (obecnego Centrum Projektów Polska Cyfrowa). Sieć nie powstała w ogóle albo tylko szczątkowo, a pieniądze wypłacono.

Agenci Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali 4 podejrzanych: dwie osoby zarządzające katowicką spółką informatyczną Open-Net S.A. oraz dwóch przedstawicieli podwykonawcy, mającego realizować budowę sieci szerokopasmowej w powiecie żywieckim i łęczyckim. Do zatrzymań doszło w Katowicach, Mysłowicach, okolicach Włocławka oraz w jednej z miejscowości powiatu chrzanowskiego.

Śledztwo prowadzi katowicka Delegatura CBA pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Zatrzymani zostali doprowadzeni przez CBA do siedziby Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie usłyszeli zarzuty m.in. wyłudzenia środków finansowych w kwocie ponad 10 mln zł z dotacji, doprowadzenia kilkunastu swoich obligatariuszy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ok. 1 mln zł oraz tzw. prania pieniędzy.

Decyzją sądu prezes spółki i członek rady nadzorczej trafili do aresztu.  

Sprawa jest w toku – lista podejrzanych może ulec wydłużeniu.

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 3.10.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry