Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Biomasa nie była „bio”. Korupcja przy dostawach paliwa do elektrowni. Już 42 zatrzymanych przez CBA

Agenci CBA ze Szczecina na polecenie prokuratora zatrzymali kolejne 2 osoby w śledztwie dotyczącym korupcji przy dostawach biomasy do Zespołu Elektrowni Dolna Odra – Elektrownia Szczecin.

  • Biomasa nie była „bio”. Korupcja przy dostawach paliwa do elektrowni. Już 42 zatrzymanych przez CBA
    Biomasa nie była „bio”. Korupcja przy dostawach paliwa do elektrowni. Już 42 zatrzymanych przez CBA

Delegatura CBA w Szczecinie prowadzi śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w sprawie korupcji przy dostawach paliwa do pieca zasilanego biomasą. Według śledczych CBA i prokuratury, w zamian za łapówki przyjmowano surowiec, który nie spełniał wymogów jakościowych i norm technicznych. Pracownicy odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa potwierdzali, że ciężarówki są wypełnione odpowiednią technicznie biomasą, choć w rzeczywistości tak nie było.

Na polecenie prokuratora agenci CBA ze Szczecina zatrzymali dziś w Szczecinie i okolicach  kolejne 2 osoby podejrzane w tym śledztwie: byłego pracownika elektrowni oraz  kierowcę dostarczającego  fałszywą biomasę. Wszyscy usłyszeli  w prokuraturze zarzuty o charakterze korupcyjnym. 

Już wcześniej na polecenie prokuratora funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie zatrzymali w tym wątku śledztwa 40 osób, m.in. biznesmenów i pracowników Zespołu Elektrowni Dolna Odra – Elektrownia Szczecin,  kierowców ciężarówek oraz  przedstawicieli producentów biomasy. Ówczesny główny inżynier elektrowni został zatrzymany na gorącym uczynku przyjęcia łapówki w wysokości 50 tys. zł. W wyniku przeszukań zabezpieczono ponad 100 tys. zł w pomieszczeniach służbowych pracowników elektrowni.

Proceder, jak wskazują ustalenia śledczych, mógł spowodować wielomilionowe  straty na szkodę  spółki Skarbu Państwa – Polskiej Grupy Energetycznej SA.

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 27.09.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry