Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Przedsiębiorca zajmujący się relokacją cudzoziemców do Krakowa wśród 3 osób zatrzymanych przez krakowskich agentów CBA – korupcja przy przetargach na atrakcyjne nieruchomości w stolicy Małopolski

Delegatura CBA w Krakowie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie, prowadzi śledztwo dotyczące powoływania się na wpływy m.in. w administracji samorządowej oraz w Zarządzie Budynków Komunalnych (ZBK) w Krakowie i podejmowania się bezprawnego pośrednictwa w załatwianiu najmu lub kupna mieszkań i lokali użytkowych usytuowanych w atrakcyjnych częściach Krakowa, nieopodal rynku czy wzgórza wawelskiego.

  • Przedsiębiorca zajmujący się relokacją cudzoziemców do Krakowa wśród 3 osób zatrzymanych przez krakowskich agentów CBA – korupcja przy przetargach na atrakcyjne nieruchomości w stolicy Małopolski
    Przedsiębiorca zajmujący się relokacją cudzoziemców do Krakowa wśród 3 osób zatrzymanych przez krakowskich agentów CBA – korupcja przy przetargach na atrakcyjne nieruchomości w stolicy Małopolski

Agenci krakowskiej delegatury CBA zatrzymali kolejne 3 osoby uwikłane w korupcyjny proceder związany z przetargami na najem i sprzedaż nieruchomości w Krakowie.

Zatrzymane trzy osoby współdziałały w ukierunkowaniu przetargów na wynajem lokali mieszkalnych, obiecując korzyści majątkowe w zamian za pośrednictwo w korzystnym załatwieniu spraw ZBK. Wśród nich jest krakowski przedsiębiorca zajmujący się relokacją do stolicy Małopolski  cudzoziemców zatrudnionych w międzynarodowych korporacjach. Za łapówkę chciał załatwić mieszkania na Krakowskim Kazimierzu  i blisko Plant.  Dwie pozostałe osoby współdziałały z nim.

Do pierwszych zatrzymań doszło w lutym br. Do tej pory zatrzymano 9 osób, w tym pośredników, przedsiębiorców wręczających wysokie korzyści majątkowe i wysokich rangą urzędników z krakowskiego magistratu: dyrektor kierującą wydziałem zajmującym się zasobem mieszkaniowym miasta, kierownika referatu z wydziału skarbu urzędu oraz kierownika jednego z referatów w Zarządzie Budynków Komunalnych w Krakowie. Ustalenia śledczych CBA i prokuratury wskazują, że urzędniczki były kolejnym ogniwem łańcucha –  przyjmowały łapówki i pomagały w uzyskaniu prawa do lokali użytkowych i mieszkań.

Do zdarzeń, które są obecnie przedmiotem śledztwa dochodziło w latach 2015–2017, a sprawa dotyczy co najmniej kilkunastu nieruchomości: mieszkań, lokali użytkowych i kamienic pochodzących z zasobów Gminy Miejskiej Krakowa. Agenci CBA zabezpieczyli  dokumenty w krakowskim magistracie. Niewykluczone są dalsze zatrzymania w tej sprawie. Śledztwo jest rozwojowe i wielowątkowe.

Centralne Biuro Antykorupcyjne apeluje, aby osoby, które wręczyły korzyść majątkową lub osobistą Urzędnikom UM w Krakowie lub innym osobom w zamian za przyznanie lokali mieszkalnych lub użytkowych pochodzących z zasobów Gminy Miejskiej Kraków, zgłaszały się do Delegatury CBA w Krakowie i skorzystały z klauzuli niekaralności wynikającej z art. 229 § 6 kodeksu karnego: ”Nie podlega karze sprawca przestępstwa (...), jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział”.

Warto podkreślić, że apel CBA już odniósł pozytywny skutek –  są trzy pierwsze zgłoszenia osób korzystających z klauzuli niekaralności.

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 27.09.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry