Generał, który chciał sprzedać West Point
21 września 1780 r. doszło do spotkania amerykańskiego generała Benedicta Arnolda, komendanta West Point, z brytyjskim majorem Johnem André, w trakcie którego Arnold dopuścił się zdrady, przekazując Brytyjczykowi plany fortu na rzece Hudson. Wcześniej Arnold, dzięki swojemu sprytowi i odwadze, m.in. w bitwach pod Ticonderogą w 1775 r. i Saratogą w 1777 r., uważany był za bohatera.
Generał sprzeciwiał się jednak sojuszowi Stanów Zjednoczonych z Francją i był niezwykle niepocieszony, kiedy Kongres Kontynentalny do takiego przystąpił. Z tego powodu, a także czując się niedocenianym przez Jerzego Waszyngtona, z ogromnymi długami, stojąc w obliczu oskarżeń o korupcję ze strony władz cywilnych stanu Pensylwania, pod presją młodej żony – Peggy Shippen*, lojalistki brytyjskiej, przygotował plan, który, gdyby się powiódł, dałby Brytyjczykom kontrolę nad doliną rzeki Hudson i spowodował odcięcie całej Nowej Anglii** od reszty zbuntowanych kolonii.
Kiedy w lipcu 1780 r. Benedict Arnold podjął starania i otrzymał komendanturę West Point, korespondował już z angielskim generałem Sir Henrym Clintonem. Za łapówkę w wysokości 20 tys. funtów (ok. 1,3 mln dzisiejszych dolarów) i pensję generała brygady w armii brytyjskiej, zgodził się oddać najważniejszy fort na rzece.
West Point był punktem strategicznym, ulokowanym na wzgórzu z widokiem na meandry rzeki Hudson. Z jego murów możliwy był ostrzał z dział armatnich drogi wodnej dla wszystkich jednostek wojskowych, cywilnych i handlowych. Posiadanie tej twierdzy przez Brytyjczyków oznaczałoby podzielenie kolonii. Co więcej, gdyby zamierzenie Arnolda się powiodło, generał Waszyngton musiałby wycofać swoje wojsko z pozycji obronnych w Nowym Jorku, zaniechać planów połączonych sił francusko-kontynentalnych i pozostawić bez wsparcia żołnierzy francuskich na Long Island. Zwyciężeni Francuzi przesądziliby zapewne o wyniku całej wojny.
Plan Arnolda został odkryty po tym, jak John André***, szef brytyjskiego wywiadu, który pośredniczył między Arnoldem a siłami brytyjskimi, został złapany, mając przy sobie pogrążające amerykańskiego generała dokumenty. Arnold uciekł na stronę Brytyjczyków, otrzymał pensję generała brygady, ale ponieważ spisek się nie powiódł, zapłacono mu jedynie 6 tys. funtów (ok. 350 tys. dolarów).
*Peggy Shippen była prawdopodobnie kochanką majora André, a jej małżeństwo z Arnoldem miało służyć ułatwieniu współpracy generała z Brytyjczykami.
**Nowa Anglia – kolebka Stanów Zjednoczonych, obejmująca stany: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut.
***Pojmany przez amerykańskich żołnierzy John André zaoferował im konia i zegarek, mając nadzieję, że pozwolą mu odejść. Po odnalezieniu w jego podkolanówkach sześciu kompromitujących dokumentów, został powieszony.
Źródła: jimwegryn.com; absoluteastronomy.com; newworldencyclopedia.org
Opublikowano w dniu 21.09.2018 r.
przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA