Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Chciał skorumpować samorządowca z Podkarpacia. Wpadł

  • Chciał skorumpować samorządowca z Podkarpacia. Wpadł
    Chciał skorumpować samorządowca z Podkarpacia. Wpadł

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie prowadzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie śledztwo w sprawie złożenia obietnic udzielenia osobie pełniącej funkcję publiczną korzyści majątkowej w postaci pieniędzy w kwocie nie mniejszej niż 30 tys. zł stanowiącej 5% wartości planowanych inwestycji, w zamian za ustawienie przetargów. Śledztwo powierzone zostało do prowadzenia w całości Delegaturze CBA w Rzeszowie.

W toku sprawy ustalono, iż przedsiębiorca, będący m.in. prezesem zarządu i akcjonariuszem spółki akcyjnej z siedzibą w Warszawie oraz wspólnikiem dwóch innych spółek kapitałowych, miał złożyć kierownikowi jednostki samorządowej z terenu Podkarpacia propozycję korupcyjną. Łapówką miało być 5% wartości kontraktów, jakie miały zostać udzielone jego firmie przez samorząd. Kwota łapówki miała wynosić w jednym tylko przypadku 30 tys. zł.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił rzeszowskim agentom CBA na zatrzymanie przedsiębiorcy, na terenie Warszawy. Zatrzymany przez CBA zostanie doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, gdzie usłyszy zarzut korupcyjny. 

Agenci CBA zabezpieczają dowody w postaci m.in. zapisków, umów, ofert o udzielenie zamówień publicznych oraz danych elektronicznych w dwóch warszawskich spółkach, mieszkaniu podejrzanego, biurze księgowym oraz w jednostce samorządu terytorialnego z terenu województwa podkarpackiego.

Z materiałów śledztwa wynika, iż ujawniony czyn mógł stanowić jedynie fragment procederu prowadzonego przez zatrzymanego. Ustalenia CBA wskazują, że wręczane przedstawicielom samorządów, w sposób zakamuflowany, korzyści majątkowe, mogły być stałym sposobem uzyskiwania zamówień publicznych. Łapówki mogły sięgać jednorazowo nawet kwoty 150 tys. złotych.

Sprawa prowadzona przez rzeszowskie CBA ma charakter wielowątkowy i może dotyczyć przedstawicieli innych samorządów.

Piotr Kaczorek, CBA

 

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 11.09.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry