Pomocna dłoń syna
Omri Szaron, członek Knessetu, izraelskiego parlamentu i syn premiera Izraela Ariela Szarona został 28 sierpnia 2005 r. oficjalnie postawiony w stan oskarżenia. Prokurator generalny Menachem Mazuz sformułował wobec niego korupcyjne zarzuty.
Na potrzeby kampanii wyborczej z roku 1999, o przywództwo w partii Likud, o które wówczas ubiegał się Ariel Szaron, Omri założył fikcyjną firmę Annex Research, za pomocą której finansował kampanię ojca z pominięciem obowiązujących przepisów. Choć ordynacja wyborcza zezwalała na wsparcie finansowe do wysokości 800 tys. szekli, przyjął on, na konto nieistniejącej firmy, od różnych grup z kraju i zagranicy ponad 6 mln szekli.
Omri zrezygnował z mandatu posła, co wiązało się z posiadaniem immunitetu, przyznał się do naruszenia prawa wyborczego, fałszowania dokumentów oraz składania fałszywych zeznań, w rezultacie czego 14 lutego został skazany na 9 miesięcy więzienia, 9 miesięcy zawieszenia praw publicznych i grzywnę w wysokości 300 tys. szekli. Ostatecznie, po apelacjach, karę złagodzono do 7 miesięcy pozbawienia wolności i do więzienia trafił 27 lutego 2008 r.
Zarzutów natomiast uniknął Ariel Szaron, który twierdził, że wszystkie sprawy prowadzenia kampanii powierzył synowi i sam sprawami finansów się nie interesował. Uważa się jednak, że Omri, przyznając się do winy, ratował przed oskarżeniami ojca.
Źródła: Gazeta Wyborcza, Trybuna, Haaretz
Opublikowano w dniu 28.08.2018 r.
przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA