Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Niekonstytucyjna komisja skazała premiera Nepalu

1 lutego 2005 r. król Nepalu Gyanendra Bir Bikram Shah Dev obalił rząd premiera Sher Bahadur Deuba tłumacząc to brakiem rezultatów w batalii o zakończenie trwającej od 9 lat rebelii maoistów, w trakcie której zginęło 11 tysięcy ludzi, a także powszechną korupcją w rządzie. Niemal natychmiast po przejęciu władzy król powołał komisję antykorupcyjną.

  • Niekonstytucyjna komisja skazała premiera Nepalu
    Niekonstytucyjna komisja skazała premiera Nepalu

Cztery dni przed zakończeniem stanu wyjątkowego, w kwietniu 2005 r., nepalska Królewska Komisja Kontroli Korupcji aresztowała byłego premiera pod zarzutem korupcji.

Deuba odmówił dobrowolnego stawiennictwa przed kontrowersyjną instytucją i zeznawaniu w sprawie podziału 55 tysięcy dolarów publicznych pieniędzy między członków partii podczas festiwalu Dasain i sprzeniewierzenia milionów dolarów przy projekcie hydrotechnicznym w Katmandu.

26 lipca 2005 r. Sher Bahadur Deuba i członek jego gabinetu, Prakash Man Singh, zostali skazani na dwa lata więzienia. Były premier nie zgadzał się z przedstawionymi zarzutami, twierdząc, że były one efektem jego sprzeciwu wobec zagarnięcia władzy przez Gyanendrę.

Komisja antykorupcyjna posiadała bardzo duże uprawnienia, pozwalające na zatrzymanie urzędników winnych korupcji, oszustw podatkowych czy przemytu. Krytycy powołanej przez króla instytucji antykorupcyjnej zarzucali jej, że pełni zarówno rolę prokuratora, jak i sędziego.

13 lutego 2006 r., dzień po tym, jak Sąd Najwyższy Nepalu uznał działalność komisji antykorupcyjnej za nielegalną, jej powołanie niekonstytucyjne, a wyroki bezprawne, Sher Bahadur Deuba został zwolniony z więzienia.

Źródła: sher-bahadur-deuba-news.newslib.com; news.bbc.co.uk; njanepal.org.np

 

Opublikowano w dniu 26.07.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry