Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Kolejny wątek śledztwa w sprawie wyłudzeń z ARiMR. 8 osób zatrzymanych. Łącznie blisko 20 mln zł strat

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie na polecenie Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, zatrzymali kolejne 8 osób, którym zarzuca się wyłudzanie środków unijnych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  • Kolejny wątek śledztwa w sprawie wyłudzeń z ARiMR. 8 osób zatrzymanych. Łącznie blisko 20 mln zł strat
    Kolejny wątek śledztwa w sprawie wyłudzeń z ARiMR. 8 osób zatrzymanych. Łącznie blisko 20 mln zł strat

Zatrzymani to tzw. słupy. To oni, na polecenie Michała i Anny O. (zatrzymani w marcu przez CBA prywatni przedsiębiorcy), składali wnioski do ARiMR. Faktycznymi beneficjentami przyznawanych dopłat byli właśnie państwo O. Proceder trwał od co najmniej 2004 r. do roku 2017 i polegał na nielegalnym ominięciu przepisów poprzez tzw. sztuczny podział części dużego obszaru gruntów gospodarstwa O. na mniejsze działki, które miały, tylko na papierze, należeć do tzw. słupów. Dzięki takim manipulacjom kwota przyznanych dotacji była znacznie wyższa od tej, która mogłaby zostać przyznana na jedno duże (niepodzielone) gospodarstwo.

Ustalenia CBA i prokuratury wskazują, że w sprawie mogło dojść do szeregu przestępstw korupcyjnych i godzących w interes ekonomiczny państwa. W wyniku składania wniosków o dopłaty unijne, które zawierały nieprawdziwe dane, wprowadzano w błąd przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa doprowadzając tym samym do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości. Straty sięgają 10 mln złotych.

Wszystkim 8 zatrzymanym przez rzeszowskie CBA Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie przedstawiła zarzuty działania wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wielkiej wartości.

Są to kolejne zatrzymania dokonane przez rzeszowskich funkcjonariuszy CBA. Jak informowaliśmy w marcu br., agenci CBA z Podkarpacia zatrzymali już 7 osób zajmujących się wyłudzeniami unijnych dopłat bezpośrednich. Wówczas straty oszacowano na 9 mln zł. Po dzisiejszych zatrzymaniach kwota ta może się zwiększyć do 20 mln zł.

Sprawa jest rozwojowa. Niewykluczone są dalsze zatrzymania osób, które działały w ramach struktury przestępczej na różnych szczeblach oraz przedstawienie kolejnych zarzutów korupcyjnych.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 25.05.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry