Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

2 osoby w rękach CBA, w tle wypranie ponad 8 mln zł

Kolejne osoby zatrzymane przez funkcjonariuszy CBA z Łodzi. Tym razem oprócz fikcyjnych faktur, mamy do czynienia z praniem pieniędzy i uczestnictwem w zorganizowanej grupie przestępczej.

  • 2 osoby w rękach CBA, w tle wypranie ponad 8 mln zł
    2 osoby w rękach CBA, w tle wypranie ponad 8 mln zł

Pranie pieniędzy na ponad 8 mln zł, fikcyjny obrót towarami i powiązania ze zorganizowaną grupą przestępczą. Tego wszystkiego dopuściły się 2 osoby zatrzymane przez CBA. Do zatrzymań doszło w Łodzi. Agenci CBA  podczas prowadzenia śledztwa ustalili, że jeden z zatrzymanych to członek zarządu spółek - słupów. Miał za zadanie wypłacanie pieniędzy z bankomatów, które wcześniej trafiały na konta tych spółek, w zamian za fikcyjny zakup tekstyliów. Kolejna osoba szukała nabywców na faktury dokumentujące ten fikcyjny obrót, brała również udział w przekazywaniu środków pieniężnych pomiędzy odbiorcą i wystawcą fikcyjnych faktur. Uczestniczyła także w fikcyjnym obrocie odzieżą z Ukrainy. Funkcjonariusze CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych i zabezpieczyli dowody. Podejrzani zostali przewiezieni do  Prokuratury Okręgowej w Łodzi, gdzie usłyszą zarzuty.

Zatrzymania w branży tekstylnej trwają od początku roku. W marcu br. agenci CBA zatrzymali biznesmena pochodzenia tureckiego działającego w branży tekstylnej m.in. w Wólce Kosowskiej. Ustalenia śledczych wskazują, że w  latach 2016–2017  nabył on faktury VAT poświadczające nieprawdę na kwotę ponad 2,5 mln zł. 

Na początku kwietnia br. agenci z Delegatury CBA w Łodzi zatrzymali kolejne cztery osoby, w tym dwoje biznesmenów pochodzenia wietnamskiego działających w branży tekstylnej w Wólce Kosowskiej. Według ustaleń śledczych, spółki prowadzone przez zatrzymanych biznesmenów pochodzenia wietnamskiego wystawiły fikcyjne faktury VAT na kwotę co najmniej 16 mln 400 tys. zł.

Do dziś w tym śledztwie zarzuty dotyczące m.in. udziału w latach 2014–2017 w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszało 36 podejrzanych: pośredników, pomocników i przedstawicieli spółek. Prowadzący postępowania funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie wykluczają kolejnych zatrzymań i wydłużenia listy zarzutów w tych śledztwach.

Temistokles Brodowski, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 24.05.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry