34 zarzuty dla urzędnika z Inowrocławia
Na podstawie fikcyjnych faktur wyłudzano pieniądze z kasy Urzędu Miasta Inowrocławia. Wydział Zamiejscowy CBA w Bydgoszczy prowadzi śledztwo dotyczące bezprawnych działań pracowników Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej urzędu.
Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych – pracowników Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocławia – w celu osiągniecia korzyści majątkowej, w okresie od 2015 do 2017 roku, polegającego na posługiwaniu się podrobionymi dokumentami w celu doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem urzędu, prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz Południe. Postępowanie zostało wszczęte w związku z zawiadomieniem Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Była już pracownica Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocławia usłyszała w prokuraturze 34 zarzuty dotyczące dokonywania, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, oszustw na szkodę Urzędu Miasta Inowrocławia. Na ten moment ustalono, że wyłudzono blisko 120.000 zł. Śledztwo jest w toku, niewykluczone, że lista zarzutów będzie wydłużona, a kolejne osoby mogą uzyskać status podejrzanego.
W toku prowadzonych czynności stwierdzono, że posługiwano się poświadczającymi nieprawdę fakturami, które opisywano jako prawdziwe – potwierdzając wykonanie prac i w ten sposób tuszowano zabór mienia. Pojedyncze faktury opiewały na kwoty do kilkunastu tysięcy złotych. Kobieta, która usłyszała zarzuty, była odpowiedzialna m.in. za opisywanie faktur i wstępne ich przygotowywanie – celem wypłaty pieniędzy za rzekomo wykonane usługi lub celem przedłożenia ich w kasie urzędu, aby rozliczyć wcześniej pobraną – wyłudzoną zaliczkę gotówkową.
11 października 2017 r. funkcjonariusze gdańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego wszczęli kontrolę procedur w przedmiocie udzielania i realizacji w latach 2015–2017 zamówień publicznych, których wnioskodawcą był Wydział Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocławia. Już pierwsze czynności potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia i pozwoliły na złożenie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Tydzień po rozpoczęciu kontroli, agenci CBA z Delegatury w Gdańsku weszli do Urzędu Miasta Inowrocławia, do jednej z jednostek kulturalnych podległych urzędowi – Kujawskiego Centrum Kultury oraz mieszkań prywatnych. Zabezpieczono wówczas procesowo dowody w postaci faktur oraz dokumentów związanych z wprowadzaniem do obrotu fikcyjnych faktur i rachunków, a także nośniki danych i komputery.
Piotr Kaczorek, CBA
Opublikowano w dniu 28.03.2018 r.
przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA