Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Sprzedaż Alaski

W nocy z 29 na 30 marca 1867 r. w Waszyngtonie rosyjski ambasador w Stanach Zjednoczonych baron Eduard Stoeckl i sekretarz stanu William Seward podpisali umowę sprzedaży Alaski.

  • Sprzedaż Alaski
    Sprzedaż Alaski

Transakcja ta kosztowała USA 7,2 miliona dolarów. Dla Waszyngtonu był to jednak interes stulecia, ponieważ wkrótce, na nowo nabytym terytorium, odkryto bogate złoża złota i ropy naftowej. Obecnie analitycy z branży wyceny nieruchomości szacują wartość Alaski, wraz z jej bogactwami naturalnymi, na 100 miliardów dolarów.

Jednak w tamtych latach perspektywa zakupu ogromnego i bardzo słabo zasiedlonego terenu budziła sporo kontrowersji, a także sprzeciw – zarówno opinii społecznej, jak i kongresmenów, którzy umowę kupna mieli zatwierdzić w głosowaniu. Do samej transakcji przylgnęły określenia „lodówka Sewarda” czy „szaleństwo Sewarda”. Aby zagwarantować pomyślny wynik głosowania w Izbie Reprezentantów, a tym samym finalizację transakcji, uruchomiono w prasie machinę propagandową. Posunięto się także do przekupstwa. Część pieniędzy, które miały być wypłacone Rosji, przekazano sprzeciwiającym się zakupowi Alaski kongresmanom. Łączna kwota wypłaconych łapówek wyniosła 133 tysiące dolarów. Ostatecznie doszło do podpisania umowy i cesja stała się faktem.

Źródło: manageria.pl, mowiawieki.pl, britannica.com

 

Opublikowano w dniu 30.03.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry