Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Właściciele wielkiego gospodarstwa rybnego wyłudzili miliony

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie zatrzymali 7 osób zajmujących się wyłudzeniami unijnych dopłat bezpośrednich, tzw. dopłat do ziemi, dopłat rolno-środowiskowych oraz dopłat obszarowych dla terenów rolnych. Grupa działała w okresie od 2011 r. do 2017 r.

  • Właściciele wielkiego gospodarstwa rybnego wyłudzili miliony
    Właściciele wielkiego gospodarstwa rybnego wyłudzili miliony

Wśród zatrzymanych przez rzeszowską Delegaturę CBA są właściciele położonego tuż przy granicy z Ukrainą, nieopodal Przemyśla, gospodarstwa rybnego z kompleksem stawów o powierzchni 800 ha. Zatrzymani zostali także pracownicy biur zajmujący się przygotowywaniem wniosków o dopłaty, a także osoby („słupy”), które składały wnioski o przyznanie dopłat w powiatowych podkarpackich biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ustalenia CBA i prokuratury wskazują, że w sprawie mogło dojść do szeregu przestępstw korupcyjnych i godzących w interes ekonomiczny państwa. Wprowadzano w błąd przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, doprowadzając tę instytucję do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości.

Wszystkim 7 zatrzymanym osobom Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie przedstawi zarzuty działania wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wielkiej wartości. Osoby te miały tworzyć „sztuczne warunki” do uzyskania dotacji unijnych, wskutek czego doprowadziły Agencję Restrukturyzacji  i Modernizacji Rolnictwa do niekorzystnego rozporządzania mieniem w łącznej kwocie około 9 mln zł.

Proceder polegał na ominięciu przepisów – fikcyjnym podziale części dużego obszaru gruntów gospodarstwa na mniejsze działki, które miały należeć do tzw. słupów. Dotacje przysługiwały wtedy na każde z niby-oddzielnych gospodarstw i w sumie dawało to znacznie większą, o miliony złotych, kwotę. Te pieniądze w niewielkiej części trafiły do „słupów”, praktycznie wszystkie przyjmował organizator procederu.          

Agenci CBA przeszukują także 13 miejsc, mieszkań i biur. Niewykluczone są dalsze zatrzymania. 

Z zebranego dotychczas przez CBA i Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie  materiału wynika, że straty z tytuły wyłudzenia dopłat z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą sięgać między 20 a 30 mln zł.

Piotr Kaczorek, CBA 

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 21.03.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry