Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Przyczynek do rewolucji

15 marca 1960 r. w miejscowości Masan w Korei Południowej doszło do potężnych demonstracji, wywołanych korupcją wyborczą. Dały one początek tzw. Rewolucji 19 Kwietnia.

  • Przyczynek do rewolucji
    Przyczynek do rewolucji

Wszystko zaczęło się dwa lata wcześniej, kiedy w grudniu 1958 r. wprowadzono prawo o bezpieczeństwie narodowym, zaostrzające środki kontrolne państwa. Było ono odpowiedzią na coraz śmielsze oznaki niezadowolenia z korupcji panującej wśród członków rządzącej Partii Liberalnej, potwierdzało także, że pierwszy prezydent Korei Południowej – Syngman Rhee, podejmie bezwzględną walką o utrzymanie władzy.

Kilka miesięcy przed 15 marca 1960 r., Rhee skazał na karę śmierci swojego kontrkandydata w marcowych wyborach – Cho Bong-ama – oskarżając go o działalność komunistyczną. Aresztowany w styczniu 1958 r. pod zarzutem współpracy z Północą Cho, został w pierwszym procesie uniewinniony. Jednak pod naciskiem rządu odbył się drugi proces, w którym uznano go winnym. Tuż przed egzekucją, najpoważniejszy rywal Rhee w wyborach prezydenckich miał powiedzieć: „Jedynym błędem, jaki popełniłem, było wejście do polityki”.

Kolejny kandydat na prezydenta – Cho Byeong-ok – zmarł miesiąc przed wyborami. Rhee wygrał z poparciem 88 procent społeczeństwa.

Taki wynik nie odzwierciedlał nastrojów panujących wśród Koreańczyków. Członkowie Partii Demokratycznej ujawnili dowody na korupcję władzy i wywiedli studentów na ulicę, zmuszając prezydenta Syngmana Rhee do ucieczki z kraju.

Źródła: http://www.koreatimes.co.kr/www/news/nation/2011/01/113_79367.html;

http://www.demopark.or.kr/en/democracy.asp?process=democracy01;

http://memory.loc.gov/frd/cs/profiles/South_Korea.pdf;

Bipolar orders: the two Koreas since 1989; aut. Hyung Gu Lynn, Zed Books, 2007 – google books;
Historical dictionary of the Republic of Korea; aut. Andrew C. Nahm, James Hoare, wyd. Scarecrow Press, 2004

 

Opublikowano w dniu 15.03.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry