Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Za łapówki pomagali wyłudzać pieniądze z ARiMR

Trzy osoby zatrzymane. Co najmniej 73 tys. złotych łapówek przyjęli dwaj pracownicy ARiMR. Doradca rolniczy odpowie za pomocnictwo przy oszustwach finansowych. Korupcyjny proceder przyniósł ponad 5,4 miliona złotych strat Skarbowi Państwa.

  • Za łapówki pomagali wyłudzać pieniądze z ARiMR
    Za łapówki pomagali wyłudzać pieniądze z ARiMR

Agenci z poznańskiej delegatury CBA zatrzymali byłego naczelnika i byłego głównego specjalistę z wielkopolskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ich ręce wpadł także właściciel prywatnego ośrodka doradztwa rolniczego. Do sprawy przesłuchano kilkunastu rolników. Zatrzymani odpowiedzą za udział w przestępstwach korupcyjnych. Pracownicy agencji w zamian za łapówki pomagali rolnikom uzyskiwać dotacje finansowe na działania inwestycyjne, które objęte były programem Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007–2013 i 2014–2020. W skład programu wchodziły dwa projekty „Modernizacja gospodarstw rolnych” i „Premia dla młodych rolników”.

Funkcjonariusze ustalili, że wysokość korzyści majątkowych przyjętych przez pracowników ARiMR wyniosła co najmniej 73 tys. złotych. W zamian za łapówki doprowadzili oni do uzyskania przez rolników pomocy finansowej. Łączna kwota wypłat przekroczyła 5,4 miliona złotych. Należy dodać, że rolnicy, dla zwiększenia szans otrzymania dofinansowania, mogli odbywać odpowiednie szkolenia. Tu z pomocą przyszedł doradca rolniczy, który „załatwiał” wnioskodawcom zaświadczenia o odbyciu tego szkolenia.

W toku śledztwa ustalono, że pracownicy agencji rolnej angażowali się w opracowywanie i kompletowanie wymaganej dokumentacji składanej przez rolników. W konsekwencji czuwali nad pozytywnym rozpatrzeniem wniosków. W sytuacjach wykrycia błędów, dokonywali stosownych zmian lub podmieniali dokumenty, eliminując ewentualne nieprawidłowości. Funkcjonariusze z Poznania przeszukali biura ARiMR oraz mieszkania zatrzymanych osób. Tam zabezpieczono dokumentację i nośniki danych.

Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje rolników, którzy na skutek składanych im propozycji korupcyjnych dali się uwikłać w ten proceder i którzy wręczyli korzyść majątkową – istnieje możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikająca z art. 229 par. 6 kk.

Zgodnie z kodeksem karnym, warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ścigania – w tym przypadku Delegatury CBA w Poznaniu lub Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Przy czym sprawca musi powiadomić o zaistniałym fakcie zanim dowiedział się o nim wskazany organ i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.

T. Brodowski

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 27.02.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry