Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Udaremniona próba wyłudzenia 261 milionów złotych VAT

Funkcjonariusze z Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali członka międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się w wyłudzeniach VAT na wielką skalę. Udaremniono wyłudzenie co najmniej 261 milionów zł ze Skarbu Państwa.

  • Udaremniona próba wyłudzenia 261 milionów złotych VAT
    Udaremniona próba wyłudzenia 261 milionów złotych VAT

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku prowadzi, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, śledztwo dotyczące zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej działającej na terenie Polski, Czech i Niemiec. Grupa działała w okresie od września 2015 roku do maja 2016 roku.  Poprzez szereg powiązanych ze sobą podmiotów i tzw. karuzelę podatkową  usiłowała wyłudzić co najmniej 261 milionów zł podatku VAT.

Funkcjonariusze z Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali  w okolicach Częstochowy członka ścisłego kierownictwa grupy. Zatrzymany mężczyzna to jeden z tzw. „inwestorów”, którzy wyłożyli środki finansowe na rozpoczęcie działalności grupy, aby następnie czerpać z tego tytułu korzyści finansowe. Zatrzymany przez CBA został przewieziony do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie usłyszał zarzuty. W realizacji sprawy CBA współpracowało z Krajową Administracją Skarbową.

Prokuratura skierowała wobec niego wniosek do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

W toku śledztwa ustalono, że spółki poprzez szereg fikcyjnych, międzynarodowych, udokumentowanych fakturami transakcji uwiarygodniały obrót towarem: bateriami, kawą, słodyczami czy innymi artykułami spożywczymi. Częścią łańcucha transakcji karuzelowych były tzw. słupy, czyli podmioty, które po dokonaniu szeregu transakcji ulegały likwidacji. Tworzono pozory legalnej działalności. Podmioty działające w ramach „karuzeli podatkowej” miały w ten sposób podstawę do wystąpienia o zwrot podatku VAT z tytułu dokonywania (fikcyjnych) wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów – chciały wyłudzić zwrot 261 mln zł naliczonego podatku VAT, kosztem budżetu państwa.

To już kolejne zatrzymanie w tej sprawie. W grudniu 2017 r. funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali 4 osoby, m.in. członków ścisłego kierownictwa grupy, w tym obywatela Armenii oraz Białorusi.

Delegatura CBA w Białymstoku prowadzi również inne śledztwa dotyczące działania zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wyłudzeniami podatku od towarów i usług VAT. Ich dotychczasowy efekt to udaremnione wyłudzenia na kwotę nie mniejszą niż  100 mln zł.

Nie można wykluczyć, że lista zatrzymanych przez CBA wydłuży się – śledczy nadal  pracują nad zgromadzonym materiałem dowodowym.

P. Kaczorek, T. Brodowski, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 23.02.2018 r. 

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry