CBA rozbija grupę handlarzy fikcyjnymi fakturami – już 9 zatrzymanych
Funkcjonariusze łódzkiej Delegatury CBA zatrzymali na Śląsku i na Mazowszu 3 osoby podejrzane o udział w grupie zajmującej się handlem fikcyjnymi fakturami VAT. To biznesmen ze Śląska, prokurent jednej z warszawskich spółek budowlanych oraz pośrednik. Łańcuch fikcyjnych transakcji służył zaniżeniu podatków kosztem Skarbu Państwa. W tym realizowanym wątku kwota faktur opiewa na ponad 1 mln zł.
Agenci CBA zabezpieczyli dokumenty warszawskiej spółki budowlanej.
Zatrzymani przez CBA trafili do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie usłyszą zarzuty ze znowelizowanego w 2017 roku kodeksu karnego, który w art. 271a wprowadził nowe typy czynów zabronionych, także kwalifikowanych, związanych z obrotem fakturami.
Już wcześniej, listopadzie ubiegłego roku funkcjonariusze z Delegatury CBA w Łodzi w jednym z katowickich hoteli zatrzymali na gorącym uczynku handlu fikcyjnymi fakturami VAT trzech biznesmenów z branży budowlanej. Za samo wystawienie fikcyjnej faktury handlarze chcieli ok. 20 % jej wartości. W wyniku późniejszych działań CBA zatrzymało jeszcze trzy osoby zaangażowane w ten proceder.
CBA zabezpieczyło już szereg dokumentów o charakterze księgowym; w tym faktury za wymyślone usługi, nośniki i dane elektroniczne. Agenci CBA badają wielkość i zasięg dystrybucji fikcyjnych faktur VAT przez tę grupę, określają sumę strat z tytułu niezapłaconych podatków i wyłudzonego VAT.
Prowadzący postępowania funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów w tej sprawie.
Sama tylko Delegatura CBA w Łodzi prowadzi pod nadzorem prokuratury cały szereg śledztw ws. wyłudzeń podatków - ujawnione straty Skarbu Państwa z tytułu takiej działalności przestępczej sięgają wielu dziesiątek milionów złotych.
Piotr Kaczorek, CBA
Opublikowano w dniu 10.01.2018 r.
przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA