Zapobieganie korupcji przy 100 mln euro kredytu dla Ukrainy. Umowa CBA i NABU
CBA i NABU podpisało we Lwowie umowę o zapobieganiu zagrożeniom korupcyjnym w związku z realizacją umowy między rządem Ukrainy a rządem Polski o udzielenie kredytu 100 mln euro przeznaczonego na zharmonizowanie infrastruktury przygranicznej na terenie Ukrainy.
Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Dyrektor Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy podpisali porozumienie w sprawie podejmowania współpracy w zakresie wzajemnego wsparcia w trakcie realizowanych działań operacyjno-śledczych i analitycznych.
Działania będą dotyczyć zapobiegania i przeciwdziałania zagrożeniom korupcyjnym w związku z realizacją umowy między rządem Ukrainy a rządem Rzeczypospolitej Polskiej o udzielenie kredytu w ramach pomocy wiązanej. Umowa przewiduje wyasygnowanie przez Rząd RP kredytu rzędu 100 mln euro przeznaczonego na zharmonizowanie infrastruktury przygranicznej na terenie Ukrainy.
Jednostkami odpowiedzialnymi za koordynację i realizację zadań polegających na współpracy analityczno-operacyjnej oraz wymianie informacji w ramach działań po stronie polskiej będzie Delegatura CBA w Rzeszowie, a po stronie ukraińskiej Terytorialne Biuro NABU we Lwowie.
Już wcześniej, w maju 2016 roku Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernest Bejda i Dyrektor Narodowego Antykorupcyjnego Biuro Ukrainy Artem Sytnyk podpisali memorandum o współpracy. To było pierwsze takie porozumienie NABU zawarte z inną zagraniczną służbą antykorupcyjną.
Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy zostało powołane w 2014 r. i na etapie wyboru jak najlepszego modelu służby zdecydowano, że to właśnie m.in. na bazie dotychczasowych doświadczeń CBA będzie budowana ukraińska służba antykorupcyjna.
Wydział Komunikacji Społecznej CBA
Opublikowano w dniu 09.10.2017 r.
przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA