78. rocznica sowieckiej agresji na Polskę
78 lat minęło od dnia 17 września 1939 roku, gdy o świcie rozpoczął się sowiecki atak na Polskę, przez wielu historyków określany mianem „IV rozbioru Polski”.
Nowy agresor – tym razem od wschodu – zajmował nasz kraj. Nikt nie miał wątpliwości, że ten podstępny „cios w plecy” przesądzi ostatecznie o losach kampanii wrześniowej i zniweczy ostatnią nadzieję na prowadzenie zorganizowanej walki na terenie Polski. Całość wojsk polskich zwrócona była na zachód – przeciw Niemcom, a wschodnią granicę dozorowały jedynie słabe oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza. Wobec masowej inwazji sowieckiej walka takimi siłami był niemożliwa.
Polacy mogli jedynie zademonstrować swój protest wobec świata przeciwko podstępnej napaści ze wschodu stając do nierównej walki z sowieckim najeźdźcą.
W wyniku wrześniowych starć z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tysiąca polskich żołnierzy, a około 20 tysięcy było zaginionych i rannych. Do niewoli sowieckiej dostało się około 250 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 10 tysięcy oficerów, którzy na mocy decyzji podjętej 5 marca 1940 roku przez Biuro Polityczne Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) zostali rozstrzelani.
Cześć Ich pamięci!
Źródło: ipn.gov.pl, Wkipedia
Opublikowano w dniu 17.09.2017 r.
przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA