Bank of Credit and Commerce International (BCCI)
5 lipca 1991 roku upadł jeden z siedmiu największych na świecie, działający w ponad 70 krajach, Bank of Credit and Commerce International (BCCI), założony przez Agha Hasana Abediego w 1972 roku. W czasach świetności Bank posiadał 400 oddziałów i działał w 78 krajach.
W raporcie amerykańskiej Senackiej Komisji Stosunków Międzynarodowych z grudnia 1992 roku senatorowie John Kerry i Hank Brown pokazali jednak jak przedziwnym tworem była ta instytucja i jak duże niebezpieczeństwo niósł ze sobą brak kontroli nad przepływem pieniędzy.
BCCI bazował na unikalnej strukturze kryminalnej. W przeciwieństwie do zwykłych banków, wskazuje raport, Bank od początku operował przy pomocy różnorodnych, wielopłaszczyznowych powiązań z podmiotami zależnymi jeden od drugiego, banków w bankach, spółek siostrzanych, itp., co pomagało w niekontrolowanym przepływie kapitału. Abedi stworzył idealny mechanizm.
BCCI był uwikłany w nielegalne operacje na wszystkich kontynentach, płacił łapówki przedstawicielom krajów, w których prowadził nielegalną działalność, wspierał terroryzm, handel bronią, sprzedaż technologii nuklearnej, pobierał opłaty za pomoc w oszustwach podatkowych, przemyt, nielegalną imigrację. Spektrum przestępstw finansowych, jak podają Kerry i Brown w senackim raporcie, był ograniczony jedynie wyobraźnią osób, które się ich dopuszczały.
Pomocne w tych operacjach były przyjazne stosunki z, a w razie potrzeby płatności dla prominentnych polityków w większości z krajów, w których posiadał swoje oddziały. Zdarzało się, że BCCI przekupywał wpływowe osoby, w zamian uzyskując zgodę na depozyty z banku centralnego danego kraju i preferencyjne traktowanie w jakiejkolwiek sprawie się do nich zwracał.
Historia skandalu z BCCI należy do największych afer bankowych wszech czasów. Bank zakończył swoją działalność z bilansem zadłużenia w stosunku do swoich klientów 18 miliardów dolarów.
Założyciel Banku Agha Hasan Abedi znalazł azyl w Pakistanie, gdzie zmarł w 1995 roku.
Źródła: fas.org; news.bbc.co.uk
Opublikowano w dniu 5.07.2017 r.
przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA