Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Przyczynek do rewolucji

15 marca 1960 roku w miejscowości Masan w Korei Południowej doszło do potężnych demonstracji, wywołanych korupcją wyborczą. Dały one początek Rewolucji 19 Kwietnia.

Wszystko zaczęło się dwa lata wcześniej, kiedy w grudniu 1958 roku wprowadzono prawo o bezpieczeństwie narodowym, zaostrzające środki kontrolne państwa. Było ono odpowiedzią na coraz śmielsze oznaki niezadowolenia z korupcji panującej wśród członków rządzącej Partii Liberalnej i bezwzględną walką prezydenta Syngmana Rhee o utrzymanie się u władzy.

Kilka miesięcy przed 15 marca 1960 roku, Rhee skazał na karę śmierci swojego kontrkandydata w marcowych wyborach, - Cho Bong-ama - oskarżając go o działalność komunistyczną. Aresztowany w styczniu 1958 roku pod zarzutem współpracy z Północą Cho został uniewinniony w pierwszym procesie. Jednak pod naciskiem rządu odbył się drugi, w którym uznano go winnym. Tuż przed egzekucją najpoważniejszy rywal Rhee w wyborach prezydenckich miał powiedzieć:

Jedynym błędem jaki popełniłem, było wejście do polityki.

Kolejny kandydat na prezydenta - Cho Byeong-ok - umarł miesiąc przed wyborami, w końcu Rhee wygrał wybory z poparciem 88 procent społeczeństwa.

Taki wynik nie odzwierciedlał nastrojów wśród Koreańczyków. Członkowie Partii Demokratycznej ujawnili dowody na korupcję i wywiedli studentów na ulicę, zmuszając pierwszego prezydenta Korei Południowej do ucieczki z kraju.


Źródła:

http://www.koreatimes.co.kr/www/news/nation/2011/01/113_79367.html

http://www.demopark.or.kr/en/democracy.asp?process=democracy01

http://memory.loc.gov/frd/cs/profiles/South_Korea.pdf

Bipolar orders: the two Koreas since 1989; aut. Hyung Gu Lynn, Zed Books, 2007 - google books
Historical dictionary of the Republic of Korea; aut. Andrew C. Nahm, James Hoare, wyd. Scarecrow Press, 2004

 

Opublikowano w dniu 15.03.2017 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry