Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Korupcja przy budowie drogi ekspresowej

Inspektor nadzoru i właściciel biura projektowego zatrzymani przez agentów CBA z Lublina. Wpadli na procederze wymuszania łapówek za pozytywne odbiory sieci elektroenergetycznej przy budowie drogi ekspresowej. Wiemy, że takich przypadków jest więcej. Apelujemy o zgłaszanie się do CBA i skorzystanie z klauzuli niekaralności określonej w kodeksie.

Funkcjonariusze z lubelskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Ostródzie dwie osoby w związku z łapówkami za odbiory robót elektroenergetycznych przy budowach dróg ekspresowych. Jedną z nich jest inspektor nadzoru jednego z dużych dystrybutorów energii elektrycznej, a drugą osoba prowadząca biuro projektowo-doradcze wystawiająca faktury za fikcyjnej prace, które umożliwiały „legalizowanie” wręczanych korzyści majątkowych.  

Obecnie realizowany wątek śledztwa CBA dotyczy ponad 16 tys. zł łapówek dla inspektora za  wystawienie opinii przy budowie drogi ekspresowej S-51 Olsztyn – Olsztynek. Głównym inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która zatrudnia podwykonawców. Postępowanie jest nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie.

Funkcjonariusze CBA z Lublina ustalili, że inspektor nadzoru za swoje pozytywne opinie potwierdzające, że  sieć energetyczna jest wykonana prawidłowo i nadaje się do eksploatacji żądał łapówek. Brak takiej opinii skutkowałby nieodebraniem części inwestycji, karami umownymi, a nawet zerwaniem umowy. Podwykonawca mógłby zostać z niczym, bez pieniędzy za wykonane już prace. Tę zależność wykorzystywał w swoim procederze zatrzymany przez CBA inspektor nadzoru z Ostródy.

Na wniosek prokuratury sąd tymczasowo aresztował zatrzymanego przez CBA inspektora nadzoru.

CBA ustaliło, że takich przypadków mogło być wiele, a proceder mógł trwać od miesięcy.

Centralne Biuro Antykorupcyjne apeluje, aby wykonawcy, którzy wręczyli korzyść majątkową inspektorowi nadzoru w zamian za pozytywny odbiór wykonanych prac, zgłaszali się do Delegatury CBA w Lublinie i skorzystali z klauzuli niekaralności wynikającej z art. 229 § 6 kodeksu karnego: ”Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział”.

Piotr Kaczorek, CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 10.02.2017 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry