Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Pracownicy skarbówki poświadczali nieprawdę

Policjanci stołecznego Wydziału dw. z Korupcją, w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, przez kilka miesięcy gromadzili materiały, dzięki którym udało się udowodnić bezprawne działanie 9 poborców skarbowych jednego z urzędów skarbowych w Warszawie.

Funkcjonariusze udowodnili, że poborcy przez dwa lata nienależnie naliczali dłużnikom koszty egzekucji oraz pobierali prowizje z tytułu czynności egzekucyjnych. To tylko niektóre z przestępstw, jakich dopuścili się urzędnicy. Wszyscy usłyszeli już prokuratorskie zarzuty.

Nad sprawą policjanci Komendy Stołecznej Policji, zwalczający przestępczość korupcyjną pracowali ponad rok. Dzięki swojej skuteczności i dociekliwości zgromadzili dokumenty, które potwierdzają, że 9 poborców jednego ze stołecznych urzędów skarbowych w latach 2012-2014, działając na szkodę interesu prywatnego oraz publicznego – Skarbu Państwa – bezprawnie naliczało dłużnikom koszty egzekucji oraz pobierało nienależną prowizję z tytułu czynności egzekucyjnych. Poborcy za swoje czynności otrzymali w sumie blisko 44 tysiące złotych prowizji. Jednocześnie swoim działaniem spowodowali, że od osób zobowiązanych nienależnie zostało pobranych ponad 30 tysięcy złotych.

Przestępcze działanie polegało w znacznej mierze na poświadczaniu nieprawdy w dokumentach z prowadzonych czynności egzekucyjnych, które wiązało się z przekroczeniem ich uprawnień, bądź niedopełnieniem ciążących na nich obowiązków. Działanie urzędników było oczywiście spowodowane chęcią osiągnięcia korzyści majątkowej.

Bezprawnym działaniem pokrzywdzonych zostało ponad 50 osób. Wszyscy usłyszeli już prokuratorskie zarzuty – w sumie ponad 70. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Akt oskarżenia przeciwko poborcom trafił właśnie do sądu.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. 

(KSP / ms)

Źródło: policja.pl

Zobacz artykuł na stronie Policji

 

Opublikowano w dniu 23.09.2016 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry