CBA chce śledztwa wobec Marszałka Województwa Lubelskiego
Pierwsze efekty kontroli CBA u marszałków – podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska. Sześć grup producenckich uzyskało ponad 22 mln zł nienależnego dofinansowania.
W połowie czerwca br. CBA jednocześnie rozpoczęło kontrole wydatkowania środków unijnych w 16 urzędach marszałkowskich w całej Polsce. To pierwsza taka kontrola CBA – systemowa i koordynowana. Kontrolą objęte są określone przepisami prawa procedury podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie wsparcia finansowego udzielanego przez urzędy marszałkowskie w ramach wybranych programów operacyjnych na lata 2007-2013.
Zespół agentów CBA z Lublina trafił także do tamtejszego urzędu. Już teraz ustalenia ich kontroli pozwoliły na sformułowanie i złożenie w prokuraturze zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez obecnego Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska.
Do zdarzeń będących podstawą tego zawiadomienia doszło w latach 2010-2013 i dotyczą one nieprawidłowości przy uznawaniu pojedynczych podmiotów za grupę producencką, dzięki czemu przyznawano nawet milionowe dofinasowania z UE.
Kontrola CBA wskazuje, że kilka spółek, wbrew przepisom i mimo jasnych informacji posiadanych przez urzędników o niespełnieniu przez nich minimalnych warunków ustawowych uznawano w urzędzie marszałkowskim za grupę producencką. Ustalenia agentów CBA z Lublina wskazują, że grupy te były sztucznie wykreowane celem dostosowania się do warunków i przepisów prawa wymaganych, aby otrzymać pieniądze, a nie miały na celu pożądanych koncentracji dostaw i umieszczania na rynku produktów wytwarzanych przez jej członków.
W jednym z takich przypadków, opisanym szczegółowo w zawiadomieniu przekazanym do prokuratury, CBA wskazuje, że obecny Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski pełniąc wtedy funkcję wicemarszałka czterokrotnie nie dopełnił obowiązków, wydając decyzje w zakresie uznania grup producenckich, co umożliwiło uzyskanie nienależnego dofinasowania – korzyści majątkowej w wysokości ponad 22 mln zł przez spółki-grupy działające na rynku żywnościowym.
CBA podkreśla w zawiadomieniu, że marszałek Sosnowski musiał posiadać wiedzę, że podmioty te po uzyskaniu jego decyzji, będą ubiegały się o dodatkowe publiczne pieniądze.
Zawiadomienie dotyczy podejrzenia popełnienia przez Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz wymienionego dyrektora przestępstwa niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez grupy producenckie.
Delegatura CBA w Lublinie, składająca zawiadomienie, wniosła do Prokuratury Regionalnej o powierzenie jej postępowania w całości.
Kontrole CBA w urzędach marszałkowskich obejmują m.in. przestrzeganie prawa zamówień publicznych, zasad konkurencyjności, dotrzymywanie harmonogramu realizacji projektu, weryfikację zmian w projekcie, poprawność dokonywania płatności, osiąganie wskaźników (czyli rezultatu i produktu) zadeklarowanych we wniosku o dofinansowanie czy weryfikację przedstawianych do refundacji kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem unijnym.
Kompleksowe i systemowe działania kontrolne CBA obejmują także osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w instytucjach uczestniczących we wdrażaniu programu operacyjnego - od etapu samego podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu do weryfikacji wniosku o płatność.
Wydział Komunikacji Społecznej CBA
Opublikowano w dniu 1.09.2016 r.
przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA