Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Meksykanie biorą prawo antykorupcyjne w swoje ręce

Obywatele Meksyku postanowili przestać liczyć na inicjatywę legislacyjną ze strony polityków i sprawę nowych przepisów antykorupcyjnych wziąć w swoje ręce.

Zgodnie z prawem meksykańskim, obywatelska inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 120 tysięcy obywateli i musi być wyrażona w liczbie zebranych podpisów.

Dzięki kampanii prowadzonej przez różne środowiska, w tym oddział Transparency International w Meksyku, wymierzona w korupcję nowa inicjatywa legislacyjna zyskała poparcie ponad 300 tysięcy obywateli tego kraju. Pod propozycjami nowelizacji zebrano już 309 476 podpisów.

Nowe regulacje mają ułatwić społeczną kontrolę życia publicznego i rozliczalność polityków. Odnoszą się w szczególności do kwestii jawności majątków funkcjonariuszy publicznych, wprowadzają także surowsze sankcje dla urzędników, przedsiębiorców oraz osób indywidualnych dopuszczających się korupcji. Przewidują też utworzenie narzędzi umożliwiających anonimowe zgłaszanie przypadków korupcji przez obywateli.

Nowe przepisy definiują ponadto 10 przestępstw korupcyjnych i wymiar kary przewidywany za ich popełnienie. Wśród nowo zdefiniowanych pojęć znajdują się takie jak przekupstwo, sprzeniewierzenie środków publicznych, nadużycie władzy, handel wpływami czy nepotyzm. W przeszłości brak prawnej definicji różnych rodzajów przestępstw o charakterze korupcyjnym wielokrotnie był przyczyną braku możliwości postawienia zarzutów za ich popełnienie.

Propozycja nowelizacji przepisów zostanie przedłożona w tamtejszym parlamencie i poddana procesowi legislacyjnemu.

Źródło: transparency.org

 

Opublikowano w dniu 22.03.2016 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry