Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Nadużywanie instytucji ugody

Grupy społeczne promujące walkę z korupcją są zaniepokojone coraz częstszą praktyką, polegającą na zawieraniu ugody, która pozwala spółką oskarżonym o korupcję uniknąć odpowiedzialności karnej, jeśli złożą obietnicę wprowadzenia przepisów antykorupcyjnych i zapłacą wysoką karę.

Między innymi Transparency International i Corruption Watch z siedzibą w Londynie wysłały zapytanie do Sekretarza Generalnego Organizacji Rozwoju i Współpracy Gospodarczej (OECD), czy ugody rzeczywiście przeciwdziałają popełnianiu przestępstw korporacyjnych.

Zdaniem autorów listu ugody powinny być zawierane wyłącznie w przypadkach, gdy korporacja sama złoży zawiadomienie o popełnionym przez siebie przestępstwie, przyzna się do winy, a decydenci i pracownicy zaangażowani w popełnienie przestępstwa zostaną wskazani i ukarani. Domagają się także nadzoru prawnego nad ugodami zawieranymi pozasądowo, a także upublicznienia wyników monitorowania programów antykorupcyjnych.

W ostatnich latach Stany Zjednoczone szczególnie często zawierały ugody na zasadzie umowy o odroczonym ściganiu przestępstwa. Podobne regulacje zamierza przyjąć Australia, Kanada i Irlandia. W listopadzie brytyjski Urząd ds. Poważnych Przestępstw Gospodarczych (SFO) zawarł pierwsze takie porozumienie z ICBC Standard Bank Plc. Bank zapłacił prawie 37 milionów dolarów po postawieniu mu zarzutów przekupstwa urzędników w Tanzanii.

Biorąc pod uwagę wysokie koszty i złożoność prowadzenia spraw o korupcję w korporacjach, brytyjscy i amerykańscy prokuratorzy uznają ugodę za wygodne narzędzie rozwiązywania problemów korupcyjnych. Argumentują, że w ten sposób można także uniknąć skrzywdzenia udziałowców i pracowników.

OECD nie przedstawiła oficjalnego stanowiska w tej sprawie, jednak zobowiązała się podjęcia kroków w kierunku zweryfikowania mechanizmów rozwiązywania problemów korupcyjnych w korporacjach.

 

Źródło: http://www.reuters.com/article/corruption-transparency-idUSL2N16N1FC

 

Opublikowano w dniu 17.03.2016 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry