Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Ustawili przetarg na 20 mln zł na sprzęt meteo dla lotnisk

Agenci CBA ujawnili zmowę przetargową przy zakupie przez IMGW systemów pomiarów meteorologicznych dla 7 polskich lotnisk cywilnych. Wartość zamówienia przekracza 20 mln zł. Profesor i dyrektor z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej usłyszeli już zarzuty.

Wrocławscy funkcjonariusze CBA ujawnili nielegalne działania przy przetargu na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie systemów pomiarów meteorologicznych AWOS (Automated Weather Observation System) na lotniskach w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku. Systemy te służą osłonie meteorologicznej lotnisk  -  do bieżącego podawania informacji o pogodzie, widzialności, podstawie chmur, które są niezbędne do oceny przez pilotów możliwości wykonania podejścia do lądowania.

Cała dokumentacja i zebrane dowody wskazują, że w IMGW tak skonstruowano zamówienie, aby preferować tylko jednego z zagranicznych wykonawców. Zarzuty zmowy przetargowej  usłyszał Przewodniczący Rady Naukowej IMGW prof. dr hab. Janusz Z. i dr Rafał B. zastępca dyrektora IMGW.  

Ustaleń dokonano w śledztwie prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej  w Ostrołęce. Prokuratur zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych dr Rafała B.

Śledztwo jest rozwojowe, niewykluczone jest powiększenie listy zarzutów i kolejni podejrzani.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

 

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 2.03.2016 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry