Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Indeks Percepcji Korupcji 2015

W dniu 27 stycznia 2016 roku organizacja Transparency International opublikowała Indeks Percepcji Korupcji 2015 (Corruption Perception Index – CPI). W bieżącej edycji Polska z wynikiem 62 punktów uplasowała się na 30 pozycji, co oznacza awans o 5 miejsc w stosunku do zestawienia z 2014 roku.

Ponownie na czele stawki znalazła się Dania z wynikiem 91 punktów, a na podium uplasowały się jeszcze Finlandia (90 punktów) oraz Szwecja (89 punktów). Ranking zamykają państwa postrzegane za najbardziej skorumpowane. W tym roku są to: Somalia (8 punktów), Korea Północna (także 8 punktów) oraz Afganistan (11 punktów).

Jak można zaobserwować w Indeksie, zarówno czołówka jak i jego dół zajmują te same państwa, co w poprzednich jego edycjach. Największe zmiany dostrzec można w środku zestawienia, gdzie dostrzegalne są zarówno spektakularne awanse, np. Paragwaju o 20 miejsc lub Albanii o 22, jak i spadki, np. Rosji o 17 pozycji.

Ewaluacji poddano 168 krajów, z których 2/3 uzyskało mniej niż 50 punktów, przy czym należy pamiętać, że im wynik bliższy 100 punktom, tym niższe postrzeganie korupcji, zaś im bliższy 0 tym w opinii ankietowanych skala korupcji większa.

Zobacz rezultaty poszczególnych krajów na stronie Transparency International

Źródło: transparency.org

 

Opublikowano w dniu 28.01.2016 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry