Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Zatrzymania z kradzieżą i paserstwem w tle

Katowickie CBA zatrzymało cztery osoby w związku z procederem kupowania kradzionego sprzętu przez jedną z kopalń węgla na Śląsku. Straty śląskich kopalni powstałe w wyniku tego przestępstwa przekraczają 450 tys. zł.

Agenci z katowickiej delegatury CBA zatrzymali cztery osoby, które działały na szkodę jednej ze śląskich kopalni. W czasie trwania śledztwa funkcjonariusze ustalili, że kopalnia mogła stracić 450 tys. złotych.  Jak się okazało  przedstawiciele dwóch prywatnych firm skupowali kradziony sprzęt, który w konsekwencji trafiał do kopalni.

W cały proceder są zamieszane kolejne osoby, którym już wcześniej Prokuratura postawiła zarzuty. To one legalizowały pochodzenie kradzionego sprzętu wystawiając fałszywe faktury, za co pobierały prowizję.

Dostarczone do kopalni urządzenia i maszyny górnicze nie spełniały norm przydatności do działalności górniczej, nie mały także certyfikatu Wyższego Urzędu Górniczego.

Jeden z przedsiębiorców nabył kradzione maszyny i urządzenia górnicze na kwotę przekraczającą 4 mln złotych, ponadto naraził na uszczuplenie podatek VAT na ponad 1,5 mln złotych.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach postawiła zatrzymanym zarzuty paserstwa i kradzieży. Wszystkie osoby dostały poręczenia majątkowe, dodatkowo jedna z nich została objęta  dozorem Policji.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

Opublikowano w dniu 11.01.2016 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry