MSW powołuje zespół ds. koordynacji walki z przestępczością gospodarczą
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, we współpracy z Ministerstwem Finansów oraz Prokuraturą Generalną, opracowało projekt zarządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie utworzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw koordynacji wdrażania, monitorowania i ewaluacji „Programu Przeciwdziałania i Zwalczania Przestępczości Gospodarczej na lata 2015-2020”.
Powoływany Zespół będzie koordynował walkę z przestępczością gospodarczą, której bardzo często towarzyszą inne rodzaje nielegalnej działalności, w tym przestępczość kryminalna oraz korupcyjna.
Zadania Zespołu
Do zadań Zespołu należeć będzie ocena, przyjęcie i aktualizowanie harmonogramów realizacji zadań wynikających z Planu działań Programu, ustalenie sposobu realizacji i monitorowanie realizacji zadań wynikających z Planu działań Programu, a także coroczna ewaluacja stanu realizacji zadań.
Skład Zespołu
Zespół tworzyć będą szefowie 13 instytucji, z Ministrem Spraw Wewnętrznych lub wskazanym przez niego sekretarzem lub podsekretarzem stanu w MSW na czele jako przewodniczącym Zespołu oraz Ministrem Finansów lub wskazanym przez niego sekretarzem lub podsekretarzem stanu w MF jako zastępcą przewodniczącego.
W skład Zespołu wejdą także:
- Minister Sprawiedliwości lub wskazany przez niego sekretarz lub podsekretarz stanu w MS,
- Minister Gospodarki lub wskazany przez niego sekretarz lub podsekretarz stanu w MG,
- Generalny Inspektor Informacji Finansowej,
- Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej,
- Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub jego zastępca,
- Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego lub jego zastępca,
- Szef Służby Celnej lub jego zastępca,
- Komendant Główny Policji lub jego zastępca,
- Komendant Główny Straży Granicznej lub jego zastępca,
- Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej lub jego zastępca,
- Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego lub jego zastępca.
Założenia Programu
Zgodnie z założeniami Programu, stanowi on strategiczny dokument, który ma umożliwić określenie i koordynację realizacji głównych obszarów polityki państwa w zakresie wzmacniania mechanizmów przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej.
Program stanowi także realizację koncepcji zintegrowanego podejścia do przestępczości, które w ujęciu podmiotowym oznacza pogłębienie współpracy między służbami, organami i instytucjami zaangażowanymi w przeciwdziałanie i zwalczanie przestępczości; współdziałanie organów ścigania z organami administracji centralnej i samorządowej, a także z przedstawicielami sektora prywatnego czy środowiska naukowego, które nie realizują bezpośrednich zadań związanych z przeciwdziałaniem przestępczości gospodarczej, jednak współpraca z nimi pozwala oddziaływać na sferę działalności przestępczej. Zintegrowane podejście w ujęciu przedmiotowym odnosi się do korzystania ze wszystkich dostępnych instrumentów służących przeciwdziałaniu i zwalczaniu przestępczości oraz ich wzajemnego uzupełniania się.
Jako że jedną z najistotniejszych metod walki z przestępczością gospodarczą jest pozbawianie sprawców dochodów pochodzących z przestępstwa lub obniżanie jego opłacalności, w Programie uwzględniono także zagadnienia dotyczące odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw.
Aktualnie projekt zarządzenia został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.
Źródło: msw.gov.pl
Opublikowano w dniu 31.08.2015 r.
przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA
Pliki do pobrania
- Projekt zarządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie utworzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw koordynacji wdrażania, monitorowania i ewaluacji „Programu Przeciwdziałania i Zwalczania Przestępczości Gospodarczej na lata 2015-2020” (pdf, 1.66 MB) 28.08.2015 15:00
- Projekt „Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020” (pdf, 1.04 MB) 28.08.2015 15:00