Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Syndyk i przedsiębiorca zatrzymani

Warszawski syndyk oraz prowadzący działalność konsultingową i szkoleniową przedsiębiorca zostali zatrzymani przez CBA.

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przez syndyka masy upadłościowej w latach 2006 - 2009 na terenie województwa lubelskiego, w trakcie prowadzenia postępowań upadłościowych i wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w mieniu upadłych spółek. Do tej sprawy agenci CBA zatrzymali dwóch mieszkańców Warszawy, w tym 39-letniego syndyka oraz 61-letniego przedsiębiorcę. Obaj usłyszeli zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Lublinie. 

Jak ustalono w toku śledztwa syndyk obciążył masy upadłości dwóch spółek nieuzasadnionymi wydatkami obejmującymi między innymi obsługę pracowniczą i biurową. Zebrane dowody wskazują, że w jednej z firm było to ponad milion złotych, natomiast w drugiej ponad 80 tys. zł. W prokuraturze usłyszał zarzuty nadużycia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt.

Drugi z zatrzymanych usłyszał zarzuty oszustwa. Wszystko wskazuje na to, że przedstawił faktury poświadczające weryfikację majątku w związku z dzierżawą, w tym wykonanie wyceny i wstępnej analizy przedsiębiorstw, podczas gdy usługi te nie zostały zrealizowane. Wobec przedsiębiorcy prokuratura zastosowała zatrzymanie paszportu oraz poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł.

Łącznie w tej sprawie zarzuty usłyszały cztery osoby.

Jacek Dobrzyński, Rzecznik Prasowy CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

Opublikowano w dniu 27.05.2015 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry