Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Walc Tennessee

Operacja „Walc Tennessee” była przeprowadzona przez agentów FBI i Biuro Śledcze stanu Tennessee (TBI). Prowadziła ona do aresztowania ustawodawców stanowych i dwóch osób pośredniczących w przekazaniu pieniędzy w jednej z największych afer w Stanach Zjednoczonych. 26 maja 2005 roku postawiono im zarzuty korupcyjne.

W 2003 roku agenci federalni skontaktowali się ustawodawcami z Tennessee podając się za przedstawicieli E-Cycle, nieistniejącej firmy z siedzibą w Atlancie zajmującej się rzekomo recyclingiem przestarzałego sprzętu elektronicznego. Poprosili oni legislatorów o wsparcie odpowiedniej polityki stanowej, co miało wydatnie wpłynąć na rozwój firmy. Osoby aresztowane przez FBI miały zgodzić się na przedłożenie odpowiedniego projektu w stanowym centrum legislacyjnym (Tennessee State Legislature).

Przez dwa lata ukartowane regulacje przechodziły proces legislacyjny i o mały włos byłyby przyjęte mimo, że E-Cycle w ogóle nie istniało. Dwa dni przed aresztowaniem, 24 maja 2005 roku projekt ustawy ugrzązł na wniosek kongresmana Newtona w komisji.

Legislatorzy zażądali łapówki w różnych wysokościach. John Ford, który uważał się za człowieka odpowiedzialnego za „ubicie targu” dostał najwięcej, bo 55 tysięcy dolarów. Reszta przystała na kwotę od 2,5 do 15 tysięcy. Pośrednikami byli Barry Myers i Charles Love. Ich działanie było o tyle istotne, że miało zapobiec bezpośredniemu powiązaniu płatności E-Cycle z legislatorami.

W skandal byli uwikłani m.in. senatorzy John Ford, Kataryn Bowers i Ward Crutchfield, kongresman Chris Newton, i były senator Roscoe Dixon.

Werdykt sądu brzmiał:

John Ford- były senator z Memphis skazany za łapownictwo na 5 lat i 6 miesięcy więzienia

Roscoe Dixon – były senator skazany za wyłudzenie i łapownictwo na 5 lat i 3 miesiące więzienia

William Cotton – były komisarz okręgu Hamilton skazany za wyłudzenia i łapownictwo na 3 lata więzienia

Michael Hooks Sr – Były komisarz okręgu Shelby z Memphis przyznał się do zarzutu łapownictwa i został skazany na 2 lata i 2 miesiące więzienia

Chris Newton – były kongresman z Cleveland przyznał się do zarzutu łapownictwa i został skazany na rok i jeden dzień więzienia

Charles Love – lobbysta i były członek Rady Edukacji Okręgu Hamilton przyznał się do zarzutu pośredniczenia w przekazaniu łapówki; został skazany na jeden rok i jeden dzień pozbawienia wolności.

Nagrania FBI były tak porażające, że obrona Forda nawet nie próbowała tłumaczyć czegokolwiek. Nie ulegało wątpliwości, że pieniądze były przekazane w zamian za konkretne przepisy nowo tworzonych aktów prawnych.

Nazwa operacji przeprowadzonej przez FBI i TBI  pochodzi od piosenki przewodniej stanu „Waltz Tennessee”.

Źródła: en.wikipedia.org; scaredmonkeys.com; commercialappeal.com; memphisflyer.com

Opublikowano w dniu 26.05.2015 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry