Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Decyzje o 63 mln zł nienależnej dotacji

Trzy osoby usłyszały zarzuty w związku z postępowaniem prowadzonym przez CBA i Prokuraturę Apelacyjną w Katowicach.

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w celu osiągniecia korzyści majątkowych i osobistych.

W ostatnich dniach agenci CBA wykonywali szereg czynności procesowych związanych z tym postępowaniem. Przeprowadzili miedzy innymi przeszukania w pięciu miejscach, gdzie zabezpieczyli dokumentację i elektroniczne nośniki danych. Funkcjonariusze CBA zatrzymali dwóch przedsiębiorców z Małopolski oraz jednego z Podkarpacia. Wszyscy są w wieku od 57 do 62 lat.

Zatrzymani mężczyźni w Prokuraturze Apelacyjnej w Katowicach usłyszeli zarzuty oszustwa związane z uzyskaniem dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wszystko wskazuje na to, że przygotowali, a następnie przedstawili nierzetelną i poświadczającą nieprawdę dokumentację w celu uzyskania dotacji na prowadzone przez siebie projekty.   Skutkowało to przyznaniem decyzji na ponad 63 mln zł na dwa prowadzone projekty, z czego wypłacono już 16 mln. Jeden z małopolskich przedsiębiorców usłyszał ponadto zarzut powoływania się na wpływy w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu spraw związanych z przyznaniem dotacji w zamian za korzyść majątkową w wysokości ponad 350 tys. zł.

Dotychczas w tej sprawie ośmiu osobom przedstawiono 13 zarzutów między innymi oszustwa oraz wystawiania dokumentów poświadczających nieprawdę.

Jacek Dobrzyński, Rzecznik Prasowy CBA

Zobacz artykuł na stronie CBA

 

Opublikowano w dniu 24.02.2015 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry