Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Indeks Wolności Gospodarczej 2015

Jak wynika z Indeksu Wolności Gospodarczej, opracowanego przez działającą na rzecz wolności Fundację Heritage (Heritage Foundation) oraz specjalizującą się w tematyce gospodarczej gazetę The Wall Street Journal, swoboda prowadzenia działalności biznesowej jest w Polsce coraz większa.

Oznacza to również, że w kraju coraz lepiej radzono sobie ze zjawiskiem korupcji.

Z ogólnym wynikiem 68,6 punktu na 100 możliwych Polska uplasowała się na 42 miejscu spośród 178 sklasyfikowanych państw. Oznacza to, że nie tylko awansowała o 8 miejsc w porównaniu do roku poprzedniego, ale również zanotowała najlepszy wynik odkąd uwzględniana jest w Indeksie.

Przy sporządzaniu rankingu w Indeksie pod uwagę brane są 4 obszary:

  • wielkość sektora publicznego rozumiana jako poziom opodatkowania oraz wydatków rządowych,
  • efektywność regulacyjna obejmująca swobodę podejmowania działalności biznesowej, regulację rynku pracy oraz politykę monetarną,
  • otwartość rynku, czyli środowisko dla importu/eksportu oraz działalności inwestycyjnej i finansowej,
  • rządy prawa, które uwzględniają gwarancje dla prawa własności oraz poziom korupcji.

W dziedzinie zwalczania korupcji Polsce przyznano 60 punktów, co jest wynikiem o 5,2 punktu lepszym od ubiegłorocznego i sklasyfikowało kraj na 37 miejscu. Autorzy raportu podkreślili, że na poprawę notowania złożyła się większa przejrzystość oraz poprawa jakości administracji publicznej. Wytknęli natomiast nieefektywność sądów oraz opieszałość działań prokuratorskich w sprawach o korupcję.

Za najbardziej pro wolnościową uznano gospodarkę Hongkongu (89,6 punktu), Singapuru (89,4 punktu) i Nowej Zelandii (82,1 punktu). Powyżej 80 punktów, co oznacza całkowitą wolność gospodarczą, uzyskały jeszcze tylko Australia i Szwajcaria.

Opracowywany corocznie Indeks (Index of Economic Freedom) przygotowywany jest przez działającą na rzecz wolności Fundację Heritage (Heritage Foundation) oraz specjalizującą się w tematyce gospodarczej gazetę The Wall Street Journal.


Źródło: http://www.heritage.org


Pełne zestawienie z wynikami dostępne jest pod adresem Fundacji.


 

Opublikowano w dniu 29.01.2015 r.

przez Wydział Informacji i Edukacji Antykorupcyjnej GSz CBA

do góry